Home TekstoviAnalizeBiznis PWC prognoza kako će svet izgledati 2050: Velika azijska trka

PWC prognoza kako će svet izgledati 2050: Velika azijska trka

by bifadmin

Očekuje je se da će dinamika rasta bruto društvenog proizvoda (BDP) u Indiji biti brža od dinamike rasta BDP u Kini u narednoj deceniji. U poređenju sa Kinom Indija ima značajno mlađe radno sposobno stanovništvo, brži rast radno sposobnog stanovništva i veći razvojni potencijal, budući da se u odnosu na Kinu nalazi na nižem nivou privrednog razvoja i da ima veći potencijal za nadoknadu propuštenog. Prema prognozi PricewaterhouseCoopers, najveće svetske revizorske i konsultantske kuće, Kina će 2018.godine prestići SAD. Prognoze PwC prenosimo u tri nastavka

Drugi deo

Indija će, ipak, moći da ostvari u potpunosti svoj potencijal samo ukoliko bude nastavila da primenjuje politike usmerene ka brzom razvoju privrede koje je primenjivala tokom prethodne dve decenije. Gledano unapred, prioriteti Indije biće očuvanje oprezne fiskalne politike, dalje podsticanje spoljne trgovine i investicija, veće investicije u saobraćajnu i energetsku infrastrukturu, bolje obrazovanje žena i stanovništva koje živi u ruralnom području.

U tom procesu će se pokretači rasta privrede verovatno menjati. Privreda Indije će verovatno manje zavisiti od „uvoza radne snage“ a više od izvozne proizvodnje, inženjerskih znanja i porasta nivoa obrazovanja stanovništva u narednoj deceniji. Potrošačko tržište u velikim gradovima u Indiji postaće privlačno za međunarodne kompanije kako srednja klasa bude vremenom rasla i razvijala se.

indija

Privreda Indije će se u narednih 40 godina razvijati brže nego sto se trenutno razvija privreda zemalja G7. U skladu sa očekivanjima, sustizanje nivoa privrednog razvoja zemlja G7 desiće se na kasniji datum ako se BDP računa prema tržišnim cenama (MER) u poređenju sa BDP računatim prema paritetu kupovne moći (PPP). U navodima medija ovaj podatak se ponekad gubi iz vida. Primera radi, Kina bi mogla da dostigne nivo privrednog razvoja SAD najranije 2018. godine ako se BDP računa prema PPP, ali bi tek 2032. godine postala ekonomski najrazvijenija zemlja sveta ako se BDP računa prema MER.

Ma koliko neizvesnosti budu uticale na brzinu ovih dešavanja jedno je sigurno: u narednih 40 godina privreda zemalja grupe E7 nastaviće da se razvija i prestiže privredu zemalja grupe G7.

Poređenjem promene poretka na rang listama prikaza BDP računatog prema PPP odnosno MER, uočava se kašnjenje u datumima na koji će pojedine zemlje grupe E7 dostizati nivo privrednog razvoja zemalja G7 na osnovu BDP računatog prema MER. Primera radi, projektovano je da će Indija dostići nivo privrednog razvoja Japana 2011. godine ako se BDP računa prema PPP, odnosno 2028. godine ako se BDP računa prema MER.

Ovo proizlazi iz bitne razlike u rezultatu obračuna BDP Indije prema PPP odnosno MER, koja će se tokom vremena postepeno smanjivati (i u izvesnoj meri izjednačiti 2050. godine). Slično pomenutom, projektovano je da će Brazil dostići nivo privrednog razvoja Veliku Britaniju 2023. godine ako se BDP računa prema MER, odnosno 10 godina nakon što dostigne nivo VB ako se BDP računa prema PPP.

Pristup

PricewaterhouseCoopers najveća svetska revizorska i konsultantska kuća izdala je u januaru 2011. godine analizu pod naslovom „Svet 2050. godine: Ubrzano pomeranje težišta ekonomske moći: izazovi i prilike“, iz koje prenosimo najzanimljivije delove. Sva skraćenja i oprema teksta su redakcijski.
PwC je analizu počeo prikupljanjem podataka od Svetske banke o bruto domaćem proizvodu (BDP) u 2009. godini računatom po paritetu kupovne moći (PPP) i tržišnim cenama (MER). Analizom su obuhvaćene sve zemlje članice grupe 20 najrazvijenijih zemalja sveta (G20), kao i Vijetnam i Nigerija koje nisu u grupi 20 ekonomski najrazvijenijih zemalja sveta prema ostvarenom BDP ali imaju solidan dugoročni razvojni potencijal, što ih čini vrednim pažnje.
Prilikom analize korišćeni su podaci Svetske banke za period do 2009. godine, kratkoročne projekcije realnog rasta BDP u periodu 2009- 2014. godine i procene dugoročnog trenda rasta u periodu od 2015. do 2050. godine PwC.
Budući da postoje brojne neizvesnosti kada je reč o dugoročnim projekcijama rasta, više pažnje bi trebalo posvetiti globalnim trendovima prikazanim u ovom izveštaju nego konkretnim vrednostima (ciframa). U širem smislu, zaključci o pomeranju težišta ekonomske moći sa sedam najrazvijenijih zemalja sveta G7 ka zemljama sa privredama u razvoju E7 trebalo bi da budu otporni na svaku neizvesnost, pod uslovom da ne bude katastrofalnih potresa koji ometaju ukupan privredni razvoj u svetu.
PPP vs. MER

BDP računat po paritetu kupovne moći predstavlja bolji pokazatelj prosečnog životnog standarda ili, pak, obima proizvodnje, budući da se njime koriguju razlike u cenama u zemljama na različitim nivoima razvoja. Uopšteno govoreći, nivo cena je značajno niži u zemljama čije su privrede u razvoju tako da BDP računat po paritetu kupovne moći smanjuje razliku u ličnim prihodima stanovnika razvijenih zemalja i zemalja u razvoju u poređenju sa BDP računatom po tržišnim cenama (MER).
Ipak, BDP računat po tržišnim cenama bolje oslikava relativan obim privredne aktivnosti zemlje sa stanovišta poslovanja, barem kratkoročno gledano. Za potrebe dugoročnog planiranja poslovanja ili, pak, procene vrednosti ulaganja, neophodno je ukalkulisati verovatnoću približavanje tržišnih cena u zemljama u razvoju cenama računatim po paritetu kupovne moći. Pomenuto bi moglo uslediti usled relativno visokog nivoa domaće inflacije u zemljama u razvoju ili, pak, usled nominalne apresijacije deviznog kursa, odnosno (veoma verovatno) usled efekata i jednog i drugog.
broj 78, jul/avgust 2011.

Pročitajte i ovo...