Prvak sveta u preduzetničkoj beskrupuloznosti svakako je Marko Licinije Kras (oko 115 do 53 pre nove ere), posle Cezara i Pompeja najverovatnije treći najbogatiji čovek u republici Rimu. Njegova imovina procenjivana je na oko 200 miliona sestercija. Osim iz tipičnih izvora bogaćenja – ubiranja poreza sa zemlje i iznajmljivanja kuća, Krasovo bogatstvo izniklo je i iz dva nesvakidašnja posla: iz proskripcije i vatrogasne delatnosti.
Milioneri su dosadni, milijarderi su posebni. Ako imate genijalne ideje, sjajan ste hazarder, skorojević sa ogromnim ambicijama, pohlepni bez granica i skloni ludilu – ispunjavate sve preduslove da postanete milijarder, tvrdi poznati nemački novinar Detlef Girtler, ekonomski urednik u više nemačkih časopisa i dnevnih listova, kolumnista nemačkog izdanja „Fajnenšel tajmsa“ i autor knjige „Milijarderi“. Ovde je nekoliko kratkih lekcija za početnike koji obećavaju.
Lekcija 2
U starom Rimu, uzdrmanim građanskim ratom, proskripcija je bila metoda koja se primenjivala radi redistribucije novca: trenutno vodeća strana u građanskom ratu stavljala bi van zakona pripadnike suprotne strane, ubijala ih i svu oduzetu imovinu delila među svojima, ili je licitirala. To je bio recept za bogaćenje na brzinu. Međutim, kada bi se okolnosti izmenile, imovina je menjala stranu, što je još brže dovodilo do bankrota i gubljenja glave. Proskripciju je izumeo Marije 87. godine pre nove ere, kako bi se obračunao sa pristalicama svog rivala Sule, ali je već nakon godinu dana od donošenja takvih mera i sam bio njihova žrtva, kao i Ciceron nakon njega.
Što se tiče Krasa, on je svoje bogatstvo utemeljio na Sulinom proganjanju Marijevih pristalica. Novac koji je tako stekao ulagao je sa ogromnom energijom u mnoge poslove, samo ako su obećavali profit. Bio je najznačajniji zajmodavac i finansijer svog doba, a u svojim manufakturama svakojake robe raspolagao je mnoštvom robova.
Pored toga, imao je i privatnu vatrogasnu firmu – što je bila genijalna poslovna ideja. Naime, gradska uprava je bila preteča neoliberalizma – borba porotiv požara se nije smatrala javnim zadatkom, već je prepuštana privatnoj inicijativi. Svako ko bi procenio da je sposoban za taj posao, mogao je u njemu da okuša sreću. Ali Kras se pobrinuo da eliminiše svu konkurenciju i bude jedini na tržištu.
To je izgledalo ovako: njegova vatrogasna ekipa koja je brojala oko 500 ljudi, bila je prisutna peilikom izbijanja svakog požara, i to uvek pre ostalih. Zli jezici su govorili da su bili toliko brzi da su ponekad stizali i pre izbijanja vatre. Prvi zadatak im je bio da osiguraju zapaljeno mesto – da nijedna druga protivpožarna ekipa ne priđe osim Krasove, da mu ne pokvari posao. Kada bi eliminisali konkurenciju, prelazili su na sledeći zadatak: da što više odugovlače sa gašanjem. Vatrogasci bi počeli da rade svoj posao tek kada bi vlasnik kuće u plamenu pristao da je jeftino proda Krasu.
Ali i kada bi dogovor bio postignut, najčešće se odugovlačilo i dalje – sve dok i vlasnik susedne kuće ne bi pristao na prodaju svoje. Jer, kada se zapali jedna kuća, plamen se veoma lako širi i na okolne, pa i na ceo kvart. Tako bi Kras, u veoma kratkom roku, postao vlasnik cele gradske četvrti. Izuzetno vredno kućevlasništvo omogućilo mu je i veliki uticaj u Skupštini, jer su njegovi stanari znali su za koga će glasati i bez hleba i igara.
Sa tako zarađenim milionima, Kras je bio jedna od ključnih ličnosti u poslednjim godinama Rimske republike. Finansirao je Cezarevu karijeru svojim jemstvom i sa još četiri miliona sestercija u gotovini. Zajedno sa njim i Pompejom osnovao je trijumvirat 60. godine pre nove ere, kojim su ubezbedili protivustavnu vladavinu.
Međutim, iako je Kras najviše razmišljao preduzetnički, u trijumviratu je bio privezak drugoj dvojici. „Stvarno bogat je samo onaj ko ima svoju armiju“ rekao je Kras jednom prilikom. Armije su imali i Pompej i Cezar i zahvaljujući njima opljačakali su bogatstvo koje bi im u današnje vreme donelo status milijardera. Talentovan i beskrupulozan vojskovođa može uvek zgrnuti veće bogatsvo nego talentovan i beskrupulozan preduzetnik. A ako je još i talentovan i beskrupulozan političar, onda će, kao Cezar, po bogatstvu i moći poraziti obojicu.
Zorica Žarković
Finansije Top 2011-12