Gde je Bugarska? Kako doći do nje? Ovo su bila glavna pitanja Britanaca kada su napuštene kuće i imanja po pustim bugarskim selima zbog smešnih cena postale hit na globalizovanom tržištu nekretnina. Kupovali su ih i preko interneta, na neviđeno, po dva imanja odjednom. Mnogi su se u njih doselili, zamenivši GB za BG, ali se nisu snašli. Drugi su hteli da profitiraju kada ulaskom Bugarske u EU cene podivljaju, ali nisu, pa kuće i imanja opet zjape prazne, mnoge pretvorene u štale.
Mnoga sela nedaleko od bugarskih gradova Jambola, Velikog Trnova, Rusea i oko Stare Planine danas su puna praznih kuća. Doduše, bila su puna napuštenih kuća i nakon pada gvozdene zavese, ali mnoge krajem devedesetih i početkom novog milenijuma kupili su budzašto Britanci. Neki zato da ih koriste kao vikendice ili da se u njima ozbiljno skrase za male pare, jeftino ih obnove i uz jeftin život postanu novi građani Bugarske. Drugi zato da se za koju godinu opernate prodajući ih kada nakon ulaska Bugarske u EU cene nekretnina skoče u nebo.
Prvi dođoše, probaše, pa brzo otiđoše, drugi, spekulanti, nikada ni ne dođoše, svejedno, kuće ostadoše prazne. U nekima, onako praznima, privremeno se skrasiše lokalni Romi, druge vlasnici ostaviše na brigu ljubaznim meštanima, a ovi ih pretvoriše u skloništa za ovce… To je ukratko neslavna priča o pohodu Zapada, mahom Britanaca, na bugarsko tržište nekretnina. Kako je počelo?
Novo mesto pod suncem