Home Vesti Reforma ili rast? Kina želi oboje, kaže Li Kećjang

Reforma ili rast? Kina želi oboje, kaže Li Kećjang

by bifadmin

Kineski lideri izgleda da žele u oba pravca: da održe visok rast, dok bi, istovremeno, gurali ekonomske reforme. Ovo je poručio kineski premijer Kećjang.

Ovogodišnji bruto domaći proizvod cilja na „oko 7,5 odsto“ i nepromenjen je od prošle godine, rekao je Li dostavljajući izveštaj o radu prilikom otvaranja narodnog kongresa „Kinesko Stanje Nacije“.

„U 2014. godini se i dalje se nalazimo u kompleksnom okruženju – kako s povoljnim tako i s nepovoljnim faktorima. Svetski ekonomski oporavak je još uvek nestabilan i neizvestan“, upozorio je Li. „Nalazimo se na kritičnom raskršću, odakle će naš put naviše biti posebno strm.“

Li Kećjang_kineski premijer
Usporavanje rasta BDP zakomplikovaće ostvarivanje kineskih ciljeva

Ovaj još uvek visok nivo rasta  neophodan je kako bi se obezbedilo adekvatno zapošljavanje – stvaranje dodatnih 10 miliona radnih mesta, i to prevashodno poslova u gradskoj a ne seoskoj sredini – to je, po rečima premijera Kećjanga, ovogodišnji zadatak kojeg Kina mora da ispuni (prošle godine cilj je bio stvaranje preko preko 9 miliona radnih mesta). „Stabilan rast obezbeđuje zaposlenje. Potrebno nam je oboje kako bismo zadovoljili potrebu za stvaranjem novih radnih mesta i obezbeđujući mogućnosti da radnici migranti, koji dolaze iz seoskih sredina dolaze mogu da se zaposle i rade u gradovima“, rekao je Li. „Na kraju krajeva, stabilan rast će osigurati da se prihodi i u gradu i na selu uvećanju a život ljudi poboljša.“

Iako nije konkretno rečeno koliko će se dizati kineski prihodi u 2014, Li je primetio da je prošlogodišnje povećanje prihoda u gradovima bilo za sedam odsto, a u seoskim sredinama za 9,3 odsto. Ove godine prihodi će se povećati „ukorak sa ekonomskim razvojem, tako da svi imaju koristi“, obećao je kineski premijer.

Ukupan godišnji rast cena mora se čuvati na nivou od oko 3,5 odsto, što je isti cilj kao i prošle godine. To bi trebalo da bude relativno lako postignuto (indeks potrošačkih cena porastao je prošle godine 2,7 odsto), uz rast poljoprivredne proizvodnje tokom poslednjih nekoliko godina, kao i uz postojeći višak ponude tj. preobilnu snabdevenost mnogim industrijskim proizvodima, objasnio je Li. Ipak , „ne smemo spustiti gard koji držimo. Moramo zadržati cene pod kontrolom kako bi se osiguralo da poskupljenja neće vršiti neki veliki negativan uticaj na živote ljudi“, rekao je on.

Uprkos zacrtanom bržem rastu – kojeg mnogi vide kao nespojivog sa reformom i smanjenjem zaduženosti, barem u kratkom roku – Li je obećao da neće odustati od planova za dalje otvaranje privrede za konkurenciju. „Reforma Kine je ušla u kritičnu fazu i u „duboke vode“. Moramo se u potpunosti osloniti na ljude, razbiti mentalne okove i ono što smo dosad stekli da sa velikom odlučnošću odbranimo, sledeći strukturne ekonomske reforme“, rekao je Li. „Treba da obezbedimo da tržište igra odlučujuću ulogu u raspoređivanju sredstava“, rekao je on.

Bloomberg

Pročitajte i ovo...