Home Некатегоризовано Kako Holanđani plaćaju

Kako Holanđani plaćaju

by bifadmin

1 april 2014. Danas je poštom došla plava koverta. Holanđani (pa i naturalizovani i dobro integrisani kao ja) se ne plaše mnogo stvari u svakodnevnom životu, ali plava koverta svima donosi voma neprijatan osećaj. Plava koverta je naime račun iz poreske službe (De Belastingdienst).

Holanđani imaju zasluženu reputaciju najvećih stipsi u Evropi. Pravilo broj jedan u Holandiji: ne udaraj po glavi – udari po džepu (više će da boli). Holandske firme plaćaju račune uvijek poslednjeg dana pre isteka roka plaćanja. A ako može (ako ne paziš strogo pa im zaračunaš zateznu kamatu) i još nekoliko dana preko toga. U većini slučajeva oni imaju dovoljno para da ti odmah plate – ali štos je da se novac drži na kamatnom računu (ne bi li zaradio 80 centi na svakih hiljadu eura) a da se onda kompjuteru banke da nalog da taj novac skine i uplati tebi poslednjeg dana pre nego što istekne rok. Sve vrlo high-tech, naravno!

Belastingdienst-(envelop)

Ovo je poznata svar na koju se svi žale i koju svi rade! Još se dobro sjećam lekcije koju mi je održao moj knjigovođa (i dobar prijatelj) kad sam tek otvorio svoju prvu firmu ovde 1992. “Nikada nemoj plaćati račune odmah! To je loša poslovna praksa!” – naravno ovo propraćeno mahanjem prsta i oštrim pogledom koji se izgleda ne primenjuje samo na malu decu.

Zatezanje plaćanja nije rezultat financijske krize – čak i u danima boom-a 2003-2007 holandske firme su radile istu stvar. (Znate li da su Holanđani izmislili bakarnu žicu? Naime, to se desilo kada su se dva Holađanina posvađala kako će da podele 5 centi!)

Naravno postoje firme koje su praksu zatezanja plaćanja dovele do vrhunca. KPN – Holandski telekom – bivša državna firma koja je i pored deregulacije još uvek broj 1 u fiksnoj i mobilnoj komunikaciji – je bila moj klijent dugi niz godina. Zvanična platežna politika KPN-a je da se sve fakture plaćaju u roku od 90 dana (ovo je zbog toga što im je tim psihologa i marketing specijalista izvršio istraživanje i rekao da je ovo maksimalno što mogu da izvuku a da ne dobiju loše ime). Naravno oni su uvereni da bi Kraljica Beatrix lično došla da im oduzme pasoše ako ne bi probali rok plaćanja još nekoliko dana da rastegnu. Stoga je KPN odlučio da broji tih 90 dana od sljedećeg prvog u mesecu!!! Što znači da ti se može desiti da čekas 4 meseca na plaćanje!

Ovo je grozno za malu firmu poput moje – ali onda su tu naravno banke koje će veoma rado da ti daju kredit da premostiš ovo (i da ti naravno naplate kamatu od 8%) ili ako si velika firma onda ta ista banka ima posebnu uslugu koja se zove “factoring”. To znaci da ti pošalješ podatke banci, banka napravi fakturu i pošalje na primer KPN-u, ti dobiješ pare odmah (minus 5-10% provizije), a KPN onda plati banci. Svi su oni sretni a ti si završio sa 10% manje prihoda!

Naravno, od groznih ima i gorih – a to je holandska Vlada. Treba dati primer svom stanovništvu kako se loše plaća – regionalne vlade (opštine i provincije) su svake godine na prvom mestu loših platiša i svake godine se kaže da bi oni trebalo da se poprave. Yeah, right!

Holadska vlada takođe voli da pomogne multinacionalnim firmama da izbegnu plaćanje poreza u drugim evropskim zemljama. Starbucks u Velikoj Britaniji ne plaća porez i pored zarade u milijardama, Google takođe, Apple, Microsoft, Pfizer, Adobe, Oracle, Facebook, Eli Lilly, pa čak i Holandske železnice rade isto to. To se radi sa šemom koja se zove “Double Irish with Dutch Sandwich” za detalje pogledajte ovde.

Stvar je u tome da je holadska vlada omogućila multinacionalkama pravila za izbegavanje poreza i odobrava tu praksu jer njima donosi otprilike 1,5 milijardi evra godišnje – a to što druge EU zemlje košta desetine milijardi – na to holandski ministar finansija odmahne sa smeškom.

Naravno kada ti treba da platiš holandskoj vladi svoj porez – onda je to skroz druga stvar. Kazne za kasno plaćanje su izuzetno stroge. Eventuelne žalbe na iznos koji treba platiti ocenjuje poreski inspektor sam po starom dobrom bosanskom principu: Kadija te tuži – kadija ti sudi. Poreska služba ima surova pravila i tih se pravila 100% pridržavaju.

Dakle meni kao vlasniku male firme ne preostaje ništa drugo nego da otvorim kovertu i platim dati iznos – ali naravno ne ranije nego 30. Aprila u 23:59.

 

 

Saša Svitlica, vlasnik i direktor holandske konsultantske firme GreenMonkerys

Pročitajte i ovo...