Učesnici skupa „Inicijativa za bezbedno i održivo korišćenje pesticida“ (The Safe and Sustainable Use Initiative – SUI) sastaju se na svojoj 12. Godišnjoj konferenciji. Na sastanku koji će biti održan tokom naredna dva dana u Beogradu, u Srbiji, delegacija sa više od 50 predstavnika industrije sredstava za zaštitu bilja i državnih tela razmenjivaće informacije i voditi diskusiju o načinima da se obezbedi održiva i bezbedna upotreba pesticida u Evropi.
Svake godine SUI konferencija održava se u nekoj od zemalja u kojima se Inicijativa za bezbedno i održivo korišćenje sprovodi u saradnji sa drugim zainteresovanim stranama. Inicijativa se trenutno sprovodi u 16 zemalja i doprinosi da farmeri i rukovaoci pesticidima dobiju jednostavan i lako upotrebljiv set rešenja koja omogućavaju bezbednost, održivu upotrebu pesticida i proizvodnju visoko kvalitetne hrane za rastuće stanovništvo. „Inicijativa za bezbedno i održivo korišćenje pesticida odličan je primer kako razmena i prenošenje znanja može da obezbedi odgovarajuća rešenja za aktuelne izazove. Ova konferencija okuplja forum za sve ključne učesnike, da razmene saznanja i najbolju praksu o tome kako da pristupe i obuče poljoprivredne proizvođače“, izjavio je Žan-Šarl Boke (Jean-Charles Bocquet), generalni direktor Evropske asocijacije za zaštitu bilja (ECPA).
SUI projekat u Srbiji je pokrenut 2012. godine i to je 16. projekat koji je pridružen Inicijativi za bezbedno i održivo korišćenje pesticida. „Pridržavanje uputstava sa etiketa proizvoda i preporuka koje se odnose na korišćenje lične zaštitne opreme veoma je važno za zdravlje poljoprivrednih proizvođača i životne sredine. Mi u Srbiji smo sagledali efikasnost i vrednost podizanja svesti poljoprivrednih proizvođača o značaju bezbednih i opdrživih praksi za korišćenje pesticida“, izjavila je Dragana Dimitrijević, izvršni menadžer Srpske asocijacije proizvođača za zaštitu bilja (SECPA). Danas se SUI projekat sprovodi u partnerstvu sa drugim zainteresovanim stranama, kao što su Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine i poljoprivredne stručne službe. „Istovremeno je veoma važno da se javnosti predoče koristi koje pesticidi donose održivoj poljoprivredi i poljoprivrednim proizvođačima, kao i ekstenzivan trening koji industrija za zaštitu bilja obezbeđuje da bi dalje unapredila bezbednu upotrebu pesticida“, dodala je Dimitrijević.