OTP banka prva je banka na domaćem tržištu koja je ponudila platnu karticu za tinejdžere odnosno mlade od 11 do 18 godina – OTP Junior. Vođena strateškim usmerenjem OTP banke da bude jedan od lidera finansijske pismenosti među mladima, ali i banka koja će odgovoriti na potrebe klijenata svih generacija, OTP Junior predstavlja jedinstven bankarski proizvod koji istovremeno omogućava i tinejdžerima i njihovim roditeljima da jednostavnije upravljaju svojim troškovima i novcem.
Zahtev za otvaranje Junior kartice mogu podneti svi roditelji i zakonski zastupnici dece koji su klijenti OTP banke, kao i oni koji to žele da postanu.
Korišćenje OTP Junior kartice u potpunosti je prilagođeno svakodnevnim potrebama i digitalnim navikama današnjih tinejdžera, dok je roditeljima kroz aplikaciju u realnom vremenu omogućeno da prate kako i gde njihovi tinejdžeri troše novac. Nadzor nad potrošnjom dodatno je olakšan kroz funkcionalnosti u aplikaciji za podešavanje dnevnog limita, definisanje iznosa za podizanje novca sa bankomata i sve vrste plaćanja.
Prema rečima Vuka Kosovca, člana Izvršnog odbora za poslove sa stanovništvom i razvoj digitala u OTP banci, kartica OTP Junior nastala je kao rezultat potrebe da se mladi osnažuju da budu finansijski odgovorni i nezavisni.
„Ponosni smo što smo posle dosta uloženog truda i rada uspeli da prvi na domaćem tržištu plasiramo proizvod namenjen tinejdžerima. Finansijska pismenost među mladima za nas predstavlja značajnu i veliku temu, a njihov stepen digitalne osvešćenosti diktira digitalne trendove na koje i finansijske usluge i banke moraju da odgovore. Lansiranjem ove kartice, omogućili smo tinejdžerima da unaprede svoju finansijsku pismenost i savladaju osnove upravljanja novcem, a kao digital-first banka potrudili smo se da to bude na način koji je njima blizak i lak. U tom procesu nisu izostali ni roditelji, koji otvaranjem ove kartice daju svojim tinejdžerima priliku za finansijsku autonomiju, uz dovoljnu meru kontrole i nadzora koji imaju nad karticom kroz aplikaciju u svakom trenuku”, izjavio je Kosovac.
Kartica OTP Junior tinejdžerima daje priliku da se samostalno bave troškovima i plaćanjima kao što su džeparac, užina, kupovina u knjižari ili tokom boravka na ekskurziji u zemlji i inostranstvu. Mogu da kupuju online, plaćaju putem POS terminala, kao i da podižu novac sa bankomata. Istovremeno, roditelji imaju transparentan uvid, u realnom vremenu, o tome kako njihovo dete koristi karticu i definišu dnevna ograničenja u iznosu i kanalu potrošnje.
Ivo Radaković, direktor Direkcije za korisničko iskustvo i razvoj proizvoda u OTP banci, ističe da su tinejdžeri danas više nego ikad digitalno povezani, da offline rešenja vide kao zastarela i žele usluge koje su jednostavne i potpuno digitalne, uključujući i džeparac.
„Nove generacije žele zaokružene, kompletne i brze digitalne servise, a OTP Mastercard® debitna kartica za mlade nudi baš ovakvo iskustvo, koje im otvara vrata u svet finansija i platnih rešenja. Želimo da ponudimo roditeljima i deci ne samo mogućnost digitalizacije džeparca, već lakšu kontrolu potrošnje i transparentnost za roditelje, a dostupnost i bezbednost bezgotovinskog plaćanja za decu”, rekao je Radaković.
Korišćenje OTP Junior kartice predviđeno je i putem mobilnog telefona, zahvaljujući postojećim e-wallet funkcionalnostima. Ovaj vid korišćenja kartice dostupan je za tinejdžere koji imaju više od 16 godina putem Google Pay aplikacije za Android uređaje, odnosno putem Apple Pay-a za korisnike iPhone, Apple Watch, iPad i Mac uređaja za one koji imaju više od 13. Takođe, kao dodatna pogodnost ističe se ta da za manje iznose nije potrebno unošenje PIN-a, dok se svi limiti dnevne potrošnje, koje postavlja roditelj, resetuju na početne vrednosti sledećeg dana u ponoć.
Takođe, ova kartica izrađena je od reciklirane plastike, upravo sa ciljem da se najmlađima u formativnim godinama usadi svest o potrebi odgovornih izbora i ponašanja koja će pozitivno uticati na očuvanje životnog okruženja, za šta se jednako zalaže OTP banka kao lider zelene tranzicije u bankarskom sektoru u našoj zemlji.