Lummus Technology, globalni dobavljač procesnih tehnologija i energetskih rešenja i MOL grupa, vodeća integrisana naftna i gasna kompanija u centralnoj i istočnoj Evropi, objavile su početak faze projektovanja za prvu Lummus naprednu jedinicu za reciklažu otpadne plastike.
Prva fabrika, koja će se nalaziti u MOL Petrochemicals Co. Ltd. u Tisaujvarošu, u Mađarskoj, imaće kapacitet prerade od 40.000 tona mešovite otpadne plastike godišnje i proizvodiće kružne petrohemijske građevinske blokove koje će MOL prerađivati u svom petrohemijskom pogonu. Fabrika će takođe imati napredne elemente dizajna za smanjenje gasova staklene bašte (GHG), uključujući potpuno električni reaktor za pirolizu koji će rezultirati nultim direktnim emisijama obima 1 iz jedinice tokom normalnog rada.
„Ovo je još jedna prekretnica za Lummus i MOL grupu i značajan korak ka povećanju cirkularnosti naše industrije“, rekao je Leon de Bruin, predsednik i izvršni direktor Lummus Technology. „Koristimo Lummusovu inovativnu tehnologiju i operativnu izvrsnost MOL-a da bismo unapredili našu zajedničku posvećenost pružanju održivih rešenja koja se bave globalnim izazovima plastičnog otpada.“
Hemijska reciklaža plastike deo je MOL-ove posvećenosti ka prikupljanju blizu 5 miliona tona komunalnog čvrstog otpada, što uključuje obradu i povezana ulaganja. MOL se obavezao da će se baviti cirkularnom ekonomijom i nedavno je investirao u rešavanje reciklaže otpadne plastike u centralnoj Evropi. Kao rezultat toga, MOL će moći da ponudi širok spektar održivih jedinica za različite industrije, uključujući automobilsku, građevinsku, ambalažnu i industriju urbanog planiranja.
„Hemijska industrija će takođe igrati važnu ulogu u pokretanju cirkularne ekonomije i ubrzavanju pametne tranzicije. Zbog toga MOL Grupa godinama posvećuje posebnu pažnju ovoj oblasti, sa sve boljim rezultatima. Izgradnjom postrojenja za pirolizaciju kapaciteta 40.000 tona činimo veoma važan korak napred u oblasti reciklaže plastike. Tehnologija pirolize kompanije Lummus će nam omogućiti da plastični otpad transformišemo u hemikalije i sirovine visoke vrednosti, pružajući novi odgovor na izazove upravljanja otpadom. Ova saradnja pokazuje našu industrijsku konkurentnost i našu posvećenost održivoj budućnosti” rekao je Gabriel Szabo, izvršni potpredsednik Downstream segmenta, MOL Grupe.
Ovaj projekat je deo partnerstva kompanija Lummus i MOL koji su najavili 2023. godine kako bi primenili i integrisali hemijsku reciklažu plastike u Molovim postrojenjima u Mađarskoj i Slovačkoj. Lummusova poslovna jedinica Green Circle obezbeđuje naprednu tehnologiju pirolize plastike kompanije MOL, koja efikasno pretvara plastični otpad u hemikalije i sirovine visoke vrednosti, stvarajući cirkularnost.
Ova tehnologija je dokazano, pouzdano, ekonomski atraktivno rešenje za rešavanje globalnog problema plastičnog otpada, koje nudi dodatne prednosti za životnu sredinu kao što su manji ugljenični otisak i eliminacija proizvodnje ugljenika. Lummus će takođe pružiti svoje iskustvo i stručnost u tehnologiji parnog krekovanja, katalitičkog krekovanja i tehnologije obrade ostataka kako bi se osigurala optimizacija integracije sa MOL-ovim postojećim postrojenjima.
Green Circle koncentriše i proširuje mogućnosti Lummus Technology kako bi obuhvatio nove mogućnosti u energetskoj tranziciji i cirkularnoj ekonomiji. Green Circle je lider u pružanju ekonomski i tehnički ispravnih rešenja za: preradu čvrstog otpada koji sadrži plastiku; preradu različitih sirovina na bazi obnovljivih izvora u hemikalije, polimere i goriva sa dodatom vrednošću; dekarbonizaciju rafinerijske i petrohemijske imovine; i proširenje proizvodnje plavog vodonika i biogoriva.