Konferencija „Finansijska i ekonomska pismenost u civilnom obrazovanju“ održana je 18. i 19. septembra 2024. godine u prostorijama Erste Banke.
Ovaj značajan, međunarodni događaj okupio je preko 40 eksperata iz različitih zemalja sa ciljem da istraže kako ojačati vezu između formalnog i neformalnog obrazovanja u kontekstu finansijskog i ekonomskog obrazovanja.
Konferenciju je organizovao The Civics Innovation Hub, u partnerstvu sa organizacijom Znanje na djelu, Erste finansijskim parkom (Erste Financial Life Park – FLIP) i Erste Bankom Srbija, uz podršku ERSTE fondacije.
U ime domaćina, Erste Banke, učesnicima se obratila direktorka Sektora marketinga i komunikacija, Aleksandra Кosanović Strižak, ističući da se u Srbiji prvi put okuplja međunarodna zajednica kojoj je stalo do finansijske pismenosti i finansijskog obrazovanja. Karolina Hornštajn Tomić, ko-osnivačica i generalna direktorka, navela je da je organizacija The Civics Innovation Hub osnovana 2020. godine i da razvija međunarodnu saradnju u cilju izgradnje evropskog prostora građanskih edukatora koji razmenjuju programe koje vode, projekte koje sprovode i izazove sa kojima se suočavaju. Predstavnica organizacije Znanje na djelu, Daška Domljan, istakla je da su već deset godina posvećeni negovanju različitih projekata kako bi premostili jaz između kompanija ili radne snage i obrazovanja.
Tokom dvodnevne konferencije učesnici su diskutovali o najboljim praksama u integrisanju neformalnog finansijskog obrazovanja u školske sisteme, kao i o tome kako se takvi programi primenjuju u različitim evropskim zemljama. Posebno su istaknuti primeri uspešne primene ovih metoda u formalnim obrazovnim programima, a jedan od ključnih projekata predstavljen tokom konferencije bio je „Škola novca za osnovca“, koji Erste Banka već četiri godine razvija u Srbiji u saradnji sa Ministarstvom prosvete.
Govoreći o projektu, koji je do sada uključio preko 200 škola u Srbiji i više stotina prosvetnih radnika, Marija Mutić, direktorka Direkcije komunikacija Erste Banke, izjavila je: „Finansijska edukacija postaje sve važnija u savremenom društvu, jer omogućava građanima da bolje upravljaju svojim finansijama i donose informisane odluke. Naš projekat ‘Škola novca za osnovca’ ima za cilj da mladima pruži osnovna znanja iz ove oblasti i time doprinese njihovoj finansijskoj sigurnosti u budućnosti. Veoma smo ponosni na rezultate koje smo do sada postigli i radujemo se nastavku saradnje sa školama i institucijama širom Srbije“.
Erste Banka već nekoliko godina intenzivno radi na promociji i unapređenju finansijske edukacije kroz brojne programe i aktivnosti prilagođene različitim uzrastima, pre svega svoju platformu Erste Znali, čime aktivno doprinosi podizanju nivoa finansijske i ekonomske pismenosti u Srbiji.