Pozivamo vas na centralni javni događaj kojim će biti obeležen Međunarodni dan zaštite podataka o ličnosti, a koji će se u okviru Nedelje privatnosti 2025. održati u četvrtak, 30. januara u Hotelu Metropol Palace u Beogradu sa početkom u 10 časova.
Partneri Srbija ove godine organizuju petu po redu Nedelju privatnosti, od 29. do 31. januara 2025. godine. Ovogodišnja Nedelja privatnosti stavlja u fokus pitanja privatnosti i zaštite podataka o ličnosti, kroz diskusiju sa stručnjacima/kinjama iz civilnog, privatnog i javnog sektora. Događaj se organizuje kako bi se unapredilo razumevanje javnosti o savremenim izazovima u oblasti zaštite prava na privatnost i stvorio prostor za diskusiju o unapređenju zaštite ovog prava. Kroz seriju panela, okruglih stolova, radionica i prezentacija, stvaramo prostor u kome predstavnici/e javnog, civilnog i privatnog sektora, kao i šira javnost mogu da razgovaraju, povećaju međusobno razumevanje i iniciraju promene u oblasti zaštite privatnosti.
Na predstojećoj Nedelji privatnosti, u saradnji sa partnerskim organizacijama i institucijama, želimo da pokrenemo diskusiju o nekim od najaktuelnijih pitanja današnjice, ne samo o pravu na privatnost, već i o širem kontekstu zaštite prava i sloboda pojedinaca u svetlu razvoja novih tehnologija.
Jedno od ključnih pitanja Nedelje privatnosti 2025 biće efikasnost zaštite digitalnih prava građana zemalja Zapadnog Balkana i spremnost regiona za uključivanje u evropski digitalni regulatorni prostor. U svetlu sve češće prakse velikih kompanija i platformi (uključujući Google, Meta, X i TikTok) da upotrebljavaju podatake o ličnosti korisnika za razvoj novih modela veštačke inteligencije, razgovaraćemo o tome da li su podaci naših građana u dovoljnoj meri zaštićeni.
Tokom centralne konferencije, posebno ćemo se baviti i pitanjima zaštite privatnosti osetljivih grupa, vezi između povreda privatnosti i diskriminacije, kao i etičnoj upotrebi zdravstvenih podataka građana za razvoj modela veštačke inteligencije. Povrede privatnosti aktivista, branitelja ljudskih prava i novinara sve su učestalije, kako kroz tabloidno medijsko izveštavanje, tako i kroz nezakoniti digitalni nadzor, poput onog koji je utvrđen u nedavnom izveštaju organizacije Amnesty International.
Tokom Nedelje privatnosti, razgovaraćemo o tome kako ove prakse utiču na slobodu izražavanja i šire demokratske procese.
Foto: Pixabay