Zlato postaje sve češća investicija širom sveta, u aprilu ove godine žuti metal je probio sva očekivanja i dostigao najveću cenu u istoriji – 3,400$ za jednu uncu (31.1g), što je oko 110 dolara a jedan gram.
Razlog za ovaj nivo interesovanja za zlato je to što se ono definiše kao “investicija sigurnog utočišta”. U periodima geopolitičke nesigurnosti, ekonomske krize i visoke inflacije zlato se javlja kao čuvar vrednosti.
Tenzije između svetskih sila, Trampove tarife, konflikti u Ukrajini i pojasu gaze, visoka inflacija, slab dolar i slaba svetska ekonomska slika – sve utiče na cenu. Centralne banke, privatni investitori i pojedinci širom sveta se okreću žutom metalu.
Ali nisu svi informisani o ovoj temi. Mnogi ne znaju šta razlikuje investiciono zlato od “običnog” zlata ili od nakita. Mnogi i dalje misle da je zlato investicija koju samo bogati mogu da priušte. Iz tog razloga, hajde da vidimo šta je investiciono zlato.
Šta je investiciono zlato?
Prvo je bitno definisati šta je investiciono zlato.
Od ovog metala proizvodi se mnoštvo proizvoda i za svaki postoji posebna ponuda i tražnja (samim tim i formiranje cene) i tretiraju se drugačije od strane zakona. To je jako bitno kao što ćemo videti.
Investiciono zlato je zakonski definisano sredstvo, koje je oslobođeno od PDV-a pri prodaji u Srbiji i Evropi. Ovaj faktor čini investiciono zlato pravom investicijom.
Da bi neki proizvod od zlata spadao zakonsku kategoriju investicionog zlata, proizvod mora ispunjavati određene kriterijume. Najbitnije, on mora biti u obliku zlatne poluge, kovanice ili zlatne pločice. Pogledajmo ostale uslove za svaki pojedinačni slučaj.
Investiciona zlatna kovanica
Da bi se tretirala kao investiciono zlato, zlatna kovanica mora:
• biti iskovana (tj. proizvedena) nakon 1800. g.;
• biti ili je bila zakonito sredstvo plaćanja u zemlji porekla;
• imati čistoću od minimum .900 (21,6 karata);
• se prodavati po ceni koja nije više od 80% veća od spot cene zlata koje sadrži.
Kovanice koje datiraju pre 1800. godine smatraju se istorijskim predmetima i kulturnim dobrom.
Definitivno najpopularniji zlatnik u Srbiji je dukat Franca Jozefa. Ovaj dukat proizvodi Austrijska kovnica (Munze Osterreich) i on ima dugu istoriju i tradiciju u krajevima biše Austro-Ugarske monarhije. Ova kovanica se i dalje proizvodi i dan-danas.
Dobar primer zlatne kovanice koja je takođe zakonsko sredstvo plaćanja je Bečka filharmonija. Ova jako popularna austrijska kovanica nosi nominalnu vrednost od 100 evra i može biti korišćena kao zakonsko sredstvo plaćanja u Austriji. Što znači da vi sa ovom kovanicom možete platiti račun ili porez u Austriji.
Vrednost ove kovanice kao investicionog zlata je neuporedivo veća nego njena vrednost kao zakonitog sredstva plaćanja. U trenutku pisanja članka cena ovog zlatnika je skoro 3400 evra, a ukoliko se koristi kao platno sredstvo njime će moći da se kupi roba i usluge za samo 100 evra.
Nominalna vrednost kovanica je više uspomena na vreme zlatnog standarda kada se zlato koristilo kao novac. Danas ove kovanice su investicija i forma štednje.
Mnoge kovanice kao što su dukat Franca Jozefa ili Bečka filharmonija dolaze u različitim veličinama što omogućava likvidnost i pristupačnost i manjim budžetima.
Investiciona zlatna poluga ili pločica
Budući da zlatna poluga predstavlja određenu količinu zlata dobijenu livenjem ili kovanjem zlata, za nju nema toliko zahteva.
Čistoća poluge ili pločice treba da bude minimum .995 (23,88 karata). Ova čistoća predstavlja zakonski minimum, ali gotovo sve moderne poluge proizvedene od strane renomiranih proizvođača (kao na primer Švajcarske rafinerije Valcambi, Argor-Heraeus ili PAMP) imaju čistoću 999.9 (24k). Na samoj poluzi se navode težina, čistoća, proizvođač, serijski broj, dok samo pakovanje sadrži sertifikat autentičnosti.
Težina investicionih poluga može značajno varirati – na primer, zlatne pločice od 1 gram, do poluga od 12,5 kilograma (400 unci) koje uglavnom stoje u trezorima centralnih banaka. Ove poslednje su standard prilikom međubankarskog plaćanja i često se mogu videti na filmovima.
Manje zlatne poluge od 1g, 2.5g ili 5g čine zlato pristupačnom investicijom i za manje budžete.
Svi nabrojani kriterijumi ukazuju na to da je zlato usko definisana kategorija investicije. Ovi kriterijumi su standardizovani širom sveta i iz tog razloga je investiciono zlato svetski prepoznatljiva investicija s kojom možete bilo gde trgovati.
Ulaganje u zlato predstavlja formu dugoročne štednje, koja je prosta i pristupačna i za početnike koji nikada ranije nisu investirali, to je jedan od mnogih faktora njegove popularnosti.
Foto: Shutterstock