Telekom Srbije, Telenor i Vip mobajl su na javnoj aukciji u Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije i poštanske usluge (Ratel) kupile pravo korišćenja po dva radiofrekvencijska bloka po ceni od 3,5 miliona evra po bloku, što je ukupno 21 milion evra koji će biti uplaćeni u budžet Srbije.
Ponude mobilnih operatera otvorene su 9. februara, nakon čega ih je pregledala Komisija za sprovođenje postupka javnog nadmetanja, koja je utvrdila je da su svi ponuđači imali ispravne finansijske ponude.
Ratel je izdao tri pojedinačne dozvole za korišćenje po dva bloka radio-frekvencija u opsegu 1710-1785/1805-1880 MHz, na 10 godina, a taj period može da bude produžen za još dve godine.
U toj regulatornoj agenciji očekuju da u maju počne uvođenje tehnologije 4G mobilne telefonije u Srbiji, koja će, kako je istaknuto, doprineti kvalitetu i širenju usluga.
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić izjavio je nakon aukcije da je to dobra poruka za investitore, kao i za građane Srbije, i da na jesen, nakon digitalizacije, očekuje novi tender za raspoređivanje frekvencija na 800 megaherca. Reč je o tzv. digitalnoj dividendi koja je, prema izveštaju GSMA, već dodeljena u većini članica EU.
„Imaćemo još jedan tender u 2015. godini, očekujemo prihod od najmanje 75 miliona evra, a 2016. godine imaćemo aukciju za prodaju spektra na 700 megaherca. Sa stanovišta telekomunikacija očekuje nas korisna i berićetna godina“, rekao je on.
Ljajić istakao da će Srbija dobiti mnogo brži internet protok ovom prodajom dela frekvencijskog spektra, kao i bolju pokrivenost mobilnom telefonijom, i istakao da su prepreke za uvođenje 4G tehnologije i tehnički otklonjene.
Srbija kaska za Evropom
Prema izveštaju udruženja GSMA, do tada će već oko 10% konekcija biti ostvaren krož mreže čertvrte generacije u Evropi, dok ih je početkom 2014. bilo ispod 5%.
Sredinom 2014. pokivenost mrežama četvrtte generacije premašila je polovinu stanovništva u mnogim evropskim zemljama, uključujući nordijske zemlje, zemlje Beneluksa, Francusku, nemačku, Italiju, Portugaliju u Španiju, dok je prvi put u 2014. pokrivena većina stanovništva u Evropi kao celini
U izveštaju se ističe da je reč o mreži koja klijentima pruža čvrstu konekciju, veće brzine i manje zastoja. Brz odgovor mreže odnosno konekcija bez zastoja postaje sve značajnija sa razvojem novih usluga i aplikacija.
Iskustva operatera pokazuju, kako navodi GSMA, da prelazak na 4G povećava efikasnost komunikacija, dok bolje mogućnosti dovode do povećanja korišćenja i protoka, a samim tim i prihoda.
Pored toga, iskustvo Švedske koja je prva u Evropi pokrenula 4G pokazuje da je reč o prromei koja ima trajne pozitivne efekte na prihode, a nije samo podsticaj koji ima efekte kratkog daha.
U izveštaju se ističe da mobilna telefonija ima značajnu ulogu u podržavanju ekonomske aktivnosti i oporavka, sa udelom od 3,1% u bruto domaćem proizvodu, odnosno 433 milijarde evra. To će, kako se ističe, porasti do skoro 500 milijardi evra 2020. godine.
Kina najveće tržište za 4G
Udruženje GSMA 18. februara je objavilo i istraživanje prema kojem će mreže 4. generacije do kraja godine pokriti više od trećine svetskog stanovništva.
„Do kraja godine će 35% stanovništva biti pokriveno mrežama 4G, u poređenju sa 27% krajem prošle godine“, navodi se u saopštenju GSMA koje okuplja više od 800 operatera.
Brzo širenje 4G praćeno je i sve većim korišćenjem ove tehnologije koja je puštena na tržište u decembru 2009. godine. Broj 4G konekcija povećan je za više od dva puta između kraja 2013. i kraja 2014, sa 200 na 490 miliona.
To znači da je 7% konekcija mobilne telefonije 2014. prešlo na 4G, dok je godinu dana ranije bilo 3%, a očekuje se da će do kraja godine porasti na 12%, a do 2020. godine premašiti 30%.
Drugi značajan fenomen na koji se ukazuje u izveštaju je brz razvoj ove tehnologije u Kini.
„Iako je prvu komercijalnu 4G mrežu pokrenula krajem 2013. godine, Kina će dostići 300 miliona 4G konekcija do kraja godine“, u poređenju sa 90 miliona krajem 2014. godine, čime će prestići SAD i postati najveće tržište za 4G tehnologiju, ističe se u izveštaju GSMA.
Izvor: Beta, AFP i S.V.