Jučerašnji britanski izbori bili su najdramatičniji u poslednjih 20 godina. U TV debati pojavila se nova nada britanske politike, Nik Kleg, koja je pretila da poput Kenedija, osvoji medijsku publiku i poremeti celokupni dvopartijski sistem u ovoj zemlji. Iako je lider konzervativaca, Dejvid Kameron, osvojio najviše mesta u Donjem domu, on neće sam moći da formira Vladu.
Do sada opozicija, Konzervativna partija osvojila je najviše glasova, nešto više od trećine, i tako pobedila najljućeg protivnika – Laburističku partiju. Međutim, kako nijedna partija nije osvojila više od pola mesta u parlamentu, doći će do izražaja koalicioni potencijal manjih partija.
Dosadašnji premijer Gordon Braun ovakav izborni rezultat ne smatra konačnim porazom i najavljuje da će možda i njegova partija formirati Vladu, pretpostavlja se sa Klegovom Liberalno-demokratskom partijom. Konzervativci pak ovu moguću koaliciju nazivaju „koalicijom poraženih“.
Lider trećeplasiranih liberal-demokrata je izjavio da mu treba vreme da razmisli da li će njegova partija ući u koaliciju sa jednom od dve vodeće partije, i dodao:
„Sinoć su Liberal-demokrate doživele razočaranje iako je za nas glasalo više ljudi nego ikad ranije … Trenutno nam je političko stanje vrlo fluidno s obzirom da nijedna stranka nema apsolutnu većinu i čini mi se da je u takvom stanju od vitalnog značaja da sve političke stranke i lideri deluju u nacionalnom interesu a ne u interesu usko partijskih ciljeva… Mislim da je sada na Konzervativnoj stranci da dokaže da je u stanju da nađe način da vlada u nacionalnom interesu. Istovremeno, ovi izbori su ubedljivo pokazali da nam izborni sistem ne funkcioniše“.
Osim Klega koji se pokazao kao iznenađenje u javnoj debati, britanski izbori doneli su još jedno iznenađenje – Zelena partija je osvojila prvo poslaničko mesto u parlamentu i time zabeležila istorijski politički uspeh.
Prvi put od 1974. godine nijedna partija u britanskom parlamentu neće imati većinu neophodnu da samostalno formira vladu. Ovakvi rezultati pokazuju da izborni sistem u Britaniji, kao što mnogi i tvrde, ne otkriva realno mišljenje populacije, a ako bude u nekoj od mogućih koalicija, Kleg se nada da će uspeti da promeni izborni sistem koji nije naklonjen malim partijama.