Na jučerašnjoj proširenoj sednici Predstavništva Odbora Udruženja za građevinarstvo, IGM i stambenu privredu Privredne komore Srbije, Odbora za građevinarstvo, IGM i komunalnu privredu privredne komore Beograda i Vojvodine istaknuti su predlozi Radne grupe za oporavak građevinske industrije.
Predlog, koji je dostavljen premijeru Mirku Cvetkoviću, sadrži 7 zahteva srpskih građevinara koji, po mišljenju učesnika sednice, treba da doprinesu oporavku građevinarstva.
Prvi problem je definisan u plaćanju PDV-a pre naplate izvršenih radova i traži se da se omogući plaćanje obaveze PDV-a naplatom, a ne uspostavljanjem privremene situacije. Od Ministarstva finansija se traži tumačenje u roku od 15 dana, na osnovu Zakona.
Kao drugi problem istaknut je neplaćanje dugovanja od strane države i traži se prijava potraživanja i ispostavljanje situacija u roku od 15 dana, kao i donošenje plana isplate u roku od 30 dana.
Treći problem, kako je istaknuto, su prispele obaveze prema Budžetu, komercijalnim bankama i javnim preduzećima u uslovima nelikvidnosti preduzeća nastalih recesijom. Građevinci traže sastanak u Vladi za 15 dana.
Kao sledeći problem je rečeno je da postoji ustaljena praksa prilikom sklapanja ugovora sa državnim organima, institucijama i javnim preduzećima, pri čemu se izbegava ugovaranje roka plaćanja, kao i devizne klauzule ili klizne skale. Od Vlade se traži da se u roku od 15 dana donese uredba kojom se devizna klauzula ili klizna skala moraju predvideti u ugovorima, kao i da se rok plaćanja mora definisati ugovorom i to 28 dana od ispostavljanja situacije, kao i aneksiranje svih dosadašnjih ugovora.
Kao peti problem je istaknuto da je praktično došlo do suspenzije Zakona o javnim nabavkama kada su u pitanju investicije iz stranih zaduživanja. Traži se da se u roku od 15 dana ukine član 7. Zakona o javnim nabavkama i Uredbe koja je iz njega proizišla, jer, kako je istaknuto, došlo je do situacije da se tenderi prilagođavaju stranim kompanijama kroz propisivanje uslova koje domaće firme i konzorcijumi ne mogu da ispune, te su prinuđeni da rade kao podizvođači.
Pretposlednji problem je prepoznat u nedostataku zakonske regulative za poslovanje kompanija osnovanih stranim kapitalom i stranih kompanija, kao i rada stranih radnika. Istaknuto je da neuređeno tržište izaziva i nedostatak licenciranja preduzeća za rad u oblasti građevinarstva. Na sastanku je obrazložen predlog da se donese zakonska regulativa iz ove oblasti, kao i da se uredi način izdavanja radnih dozvola za strane radnike kroz poseban zakon.
Na kraju, istaknut je sedmi predlog za rešavanje problema nadležnosti za građevinu, jer ovu oblast uređuje više ministarstava, što prouzrokuje komplikovanje procedura i različite kriterijume povodom izrade tendera. Predlaže se formiranje jednog zajedničkog Ministarstva građevine, međutim, rečeno je da se ovaj predlog ostavlja za narednu vladu.