Barak Obama se našao u problemu kako da se obračuna sa Iranom a da ne poljulja ekonomski oporavak Amerike, koji poprilično zavisi od cene nafte. Sankcije proitv Irana mogu negativno uticati na globalnu ekonomiju, pa i na one koji ih nameću. Da ne pominjemo to što, prema nekim stručnjacima, ove sankcije mogu poskupeti naftu za čak 40 dolara po barelu.
Sabina Šels, direktor i jedan od stratega u Meril Linč, podseća nas da su tokom libijske krize, zemlje koja izvozi duplo manje nafte nego Iran, cene nafte širom sveta porasle. Još od oktobra prošle godine sirova nafta „brent“, prema kojoj se ravnaju cene uvozne nafte u SAD, je skočila za 27 odsto. Šels smatra da je ovaj skok bio posledica i opuštenije monetarne politike i podsticaja. „U 20 dolara poskupljenja po barelu ja bih samo 5 dolara pripisala Iranu i 15 ekonomskim podsticajima. Pada vrednost novca zbog velike količine istog na tržištu, a i to utiče na cenu goriva“, kaže ona.
Ako Iran blokira Hormuzov moreuzkroz koji prolazi 20 odsto svetske nafte ona smatra da bi skoro sigurno cene ovog energenta probile rekorde. Za sada se priča da bi sledeće godine nafta mogla da košta 123 dolara po barelu. Međutim, njena je prognoza da bi u slučaju blokiranja pomenutog moreuza cena prešla i 200 dolara po barelu.