Iako se očekivalo suprotno, ispostavilo se da evrozona nije u recesiji. Umesto najavljenog usporavanja ekonomije monetarne unije od 0,2 odsto, ona je stagnirala. Međutim političari su i dalje oprezni jer situacija sa Grčkom se pogoršava. Ekonomisti su i dalje pesimisti po pitanju budućnosti evrozone, a određene članice monetarne unije koje su u prethodnom kvartalu imale lošiji ekonomski saldo, preispituju svoju ekonomsku politiku.
Poslednje vesti govore da se Britanci i dalje „vade“ na krizu za slab oporavak svoje privrede, ali sudeći po podacima evrozona je uspela da izbegne usporavanje privrede u protekla tri meseca, dok Velika Britanija nije – njena privreda pala je 0,2 odsto.
Španija međutim jeste u recesiji i traži pomoć od Evropske centralne banke za procenu ukupne aktive svoje dve banke, a njene vlasti tvrde da rade sve što mogu po pitanju reformi. Ova zemlja bi međutim uskoro mogla da zavisi od evropske pomoći.
Nemačka je i dalje najstabilnija u Evropi ali zbog mera štednje koje nameće južne ekonomije starog kontinenta su u velikim mukama. Svi se donekle oslanjaju na Nemačku u kojoj je privredna aktivnost porasla za 0,5 odsto, uglavnom zahvaljujući trgovini. Situacija može da se pogorša ako južne zemlje upadnu u intenzivniju recesiju pa nemački izvoz padne.
Portugalska ekonomija se i dalje usporava, doduše, sporijim tempom nego ranije. U prvom kvartalu 2012. ona je pala za 0,1 odsto, za razliku od pada iz prethodnog kvartala od 1,3 odsto.
U poređenju sa prvim kvartalom lane grčka ekonomija je pala za 6,2 odsto, a od 2008. do ove godine čak za 20 odsto.