Krizu možete videti kao opasnost ili kao šansu za promenu na bolje. Kriza evrozone izaziva pesimizam mnogih stručnjaka, ali u ovom slučaju ja sam optimista – verujem da će Evropa iz ovoga izaći jača, piše investitor Mark Mobius. On tvrdi da evropske vlasti vode pametnu politiku uprkos nesuglasicama oko štednje i potrošnje.
Problemi koji su doveli do ove krize morali su biti otkriveni, što sada i jesu, piše Mobius. Evropa će trajati i ako Grčka izađe iz evrozone, međutim postoji mogućnost da se to neće desiti, da će ova zemlja sprovesti reforme i podstaći rast. Mobius kaže da Grčka nije jedina koja koja treba da izvuče pouke iz ove krize. „Neke zapadnoevropske zemlje i ostala razvijena tržišta širom sveta imaju preopterećene bilanse, i mnoge zemlje u razvoju su u boljem stanju nego one, odnosno imaju manji dug a veći rast. Imamo jedan primer iz istočne Evrope – Poljsku koja je izbegla recesiju 2008-09.“
Istočna Evropa, smatra on, ima potencijal za rast zato što počinje od manjih kriterijuma, od nerazvijenog tržišta. Štednja će biti teška svima u Evropi ali ona će ojačati i najslabije karike u sistemu. Trebalo bi raditi na saradnji istoka i zapada – zapad bi mogao da ulaže u istok, a istok za uzvrat da ga snabdeva jeftinijim dobrima.
Treba se držati pravila „ne sva jaja u jednu korpu“ te diversifikovati ulaganja. „Ja lično volim da ulažem u tržišta u razvoju“, piše Mobius i pojašnjava: „Neki investitori smatraju da su ona previše rizična ali iskustvo evrozone pokazuje da je sada svako ulaganje rizik“.
„Nisam previše zabrinut za budućnost Evrope uprkos današnjim nesigurnostima. Ne verujem da će SAD i Evropa opet ući u recesiju, jer gledam stanje njihovih valuta – evro se dobro drži što znači da nek ipak ima poverenja u Evropu, kao i ja“, završava tekst Mobius.