Svetska ekonomska kriza ubrzala je očekivano: Zemlje E7 (Kina, Indija, Brazil, Meksiko, Rusija, Indonezija i Turska) će pre 2050. prestići zemlje G 7 (SAD, Japan, Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Kanada i Italija). Napredak prvih i zaostajanje ovih drugih biće posebno izraženi u narednoj deceniji. Prema najnovijoj prognozi, najveće svetske revizorske i konsultantske kuće PricewaterhouseCoopers, na listi 20 najboljih će se, sredinom ovog veka, naći i Nigerija i Vijetnam. Prognoze PwC prenosimo u tri nastavka.
Prvi deo
Prema projekcijama, BDP zemalja grupe E7 (izražen u dolarima) će do 2050. godine biti približno 64% veći od sadašnjeg BDP zemalja grupe G7 računato po tržišnim cenama (MER), odnosno skoro duplo veći računato po paritetu kupovne moći (PPP). Pomenuta razlika je znatno veća od razlike iznete u prvom izveštaju PwC iz 2006. godine prvenstveno zbog toga što su zemlje grupe E7 u periodu svetske finansijske krize imale veći privredni rast od zemalja grupe G7.
Suprotno pomenutom, BDP zemalja grupe E7 trenutno predstavlja oko 36% vrednosti BDP zemalja grupe G7, posmatrano po tržišnim cenama, odnosno oko 72%, posmatrano po PPP.
Glavni pokretači privrednog razvoja zemalja grupe E7 su Kina i Indija, s time što će se rast BDP u Kini sve više usporavati usled značajnog smanjenja broja zaposlenih, što je posledica kineske politike zabrane rađanja više od jednog deteta po porodici. Privredni razvoj u Indiji će i dalje biti relativno snažan čak i u poslednjoj deceniji perioda na koji se odnose projekcija PwC. Uprkos usporavanju tempa privrednog razvoja, očekuje se da će Kina sustići najrazvijeniju zemlju sveta SAD nešto pre 2020. godine (BDP računat prema PPP).
Stopa rasta u Kini u odnosu na SAD će se, prema projekcijama, usporiti posle 2020. godine zbog rapidnog starenja stanovništva (intenziviranog u poslednjih 30 godina usled kineske politike zabrane rađanja više od jednog deteta po porodici). Iako se još uvek ne može sa sigurnošću predvideti tačan datum kada će Kina sustići SAD, ona će do kraja 2040. godine najverovatnije postati privredno najrazvijenija zemlja sveta (BDP računat po MER) i time okončati ekonomsku dominaciju SAD dugu više od jednog veka. Pomenuto se zasniva na našim pretpostavkama u pogledu stepena približavanja tržišnih cena i PPP u Kini, što je ostvarivo, ali i dalje prilično neizvesno.
U toku pomenutog procesa, Kina će i dalje biti izvozna velesila. Međutim, sa realnim rastom zarada domaće tržište će dobiti na značaju kako za kineske tako i za inostrane kompanije. Nadalje, kineski izvoznici će se postepeno okretati ka tržištu luksuzne robe, tako da će njihov adut sve više biti kvalitet, a sve manje cena robe.
Najznačajnije promene u odnosu na 2009. godinu zabeležiće Kina i Indija koje će do 2050. godine zauzeti prve dve pozicije na listi ispred SAD. Sledeća značajna promena u poretku odnosi se na Brazil čiji će BDP računat prema PPP do 2050. godine prestići Japan. Osim pomenutog, Indonezija bi se na rang listi mogla popeti na osmo mesto do 2050. godine.
Južna Afrika i Australija će se prema projekcijama naći ispod 20. mesta na listi najrazvijenijih zemalja prema BDP računatom po PPP, dok se za Nigeriju i Vijetnam očekuje da uđu među 20 najboljih i zauzmu 13. i 14. mesto na listi do 2050. godine (pod pretpostavkom da nastave da primenjuju politike usmerene ka brzom razvoju privrede – a ostaje da se vidi da li će ove dve zemlje u potpunosti iskoristiti svoj dugoročni ekonomski potencijal).