Prema istraživanju kompanije EOS Matrix, koje je obuhvatilo podatke o potraživanjima o kojima se ova kompanija stara, u odnosu na prošlu godinu dužnici u Srbiji su smanjili svoja dugovanja za kredite, ali povećali za kreditne kartice i tekuće račune. Taj trend je najizraženiji kod osoba koje imaju između 26 i 35 godina. Njihova dospela dugovanja za kredite smanjila su se za 9 %, a za kreditne kartice povećala za 7 %. Kada je reč o dugovanju po osnovu tekućih računa, taj dug se ove godine uvećao za 2 %.
Bez obzira na ovaj trend, kredit ostaje najčešći osnov po kome građani prave dugove. Prema podacima EOS Matrixa, žene, svih starosnih dobi, čak 4,5 puta više duguju za kredite, nego za kreditne kartice i tekuće račune. Slična je situacija sa muškarcima, oni po osnovu kredita duguju 3,6 puta više nego po osnovu kreditnih kartica i tekućih računa.
Ono što je interesantno, muškarci u Srbiji su generalno zaduženiji od žena – od ukupne količine dospelih dugovanja za kredite, 56 % duguju muškarci, a 44 % žene; za kreditne kartice 59 % duguju muškarci, 41 % žene, dok po tekućem računu 62 % duga treba da vrate muškarci, a žene 38 %.
U odnosu na prošlu godinu, kada su za kredite više dugovale žene od muškaraca, ove godine muškarci duguju više. Konkretno, u odnosu na prošlu godinu, muškarci su uvećali svoja dugovanja za kredite i kreditne kartice, dok su ih žene smanjile. Ovo smanjenje je posebno primetno kod žena između 26 i 35 godina starosti. One u odnosu na prošlu godinu čak 11 % manje duguju za kredite.
Kada govorimo o starosnim grupama, interesantan podatak je da se mladi ljudi, ispod 25 godina, vrlo malo zadužuju. Od svih dužnika, po sva 3 osnova dugovanja, mladi ispod 25 godina učestvuju 5 %, dok se osobe između 26 i 45 godina se najviše zadužuju što je logično s obzirom da je čovek u tim godinama radno najaktivniji i najproduktivniji.
Slično istraživanje rađeno je u Hrvatskoj, gde kompanija EOS Matrix takođe posluje. Kada uporedimo podatke za Srbiju, sa podacima za Hrvatsku, zajedničko za Srbe i Hrvate je da se dugovanja za kredite smanjuju – u odnosu na prošlu godinu, dug za kredite u Hrvatskoj se smanjio za 1 %, u Srbiji za 3 %. Kada govorimo o dugovanjima po kreditnim karticama i tekućim računima, situacija se bitno razlikuje. Dok u Srbiji raste dug po kreditnim karticama, u Hrvatskoj se smanjuje i to za 2,6 %. Podaci su još drastičniji kada je reč o tekućim računima, dok se u Srbiji taj dug povećao za 1 %, u Hrvatskoj se povećao za čak 15,6 %.
“Iz oba sprovedena istraživanja, i u Srbiji i u Hrvatskoj, vidi se tendencija smanjivanja dugoročne zaduženosti, kao i trud da se zaduživanja dovedu u proporcionalni odnos sa stvarnim mogućnostima. Sa druge strane, povećanje duga po tekućim računima nam govori da je razlika između potrošenog i zarađenog mnogo veća u Hrvatskoj, nego u Srbiji. Podaci do kojih smo došli nam takođe govore da se sredstva uglavnom preusmeravaju, da se jedno zaduživanje pokriva drugim, što jasno govori o tome da je vrlo teško izaći iz dugova kada oni jednom nastanu – ističe Irina Lada, generalna direktorka kompanije EOS Matrix u Srbiji i dodaje: “Zato je važno pravilno upravljati svojim finansijama i izmirivati svoje obaveze na vreme. Važno je i da građani razumeju da dugove moraju vratiti i da neservisiranje dugova dovodi samo do njihovog povećanja. Zato je logično što su građani otvoreni za dogovor sa inicijalnim poveriocima ili onima koji se o tom dugu sada staraju. Zajedničko rešenje je u interesu svim stranama.”