Britansku ekonomiju oživela je Olimpijada letosali to ne znači da je ona na putu pravog oporavka, tvrdenovinari Leri Eliot i Den Etkinson u svojoj knjizi koja prognozirada će Velika Britanija biti treća svetska ekonomija do 2014. godine.
Koristeći fudbalske analogije oni objašnjavaju da je „britanska ekonomija kao birmingemski fudbalski klub Aston Vila – on je nekada bio jedan od najboljih ali sada stagnira, što za njega zapravo znači da propada“. U knjizi „Idući južno: Zašto će Britanija do 2014. biti treća svetska ekonomija“ kažu da su u proteklom veku Britanci bili najmoćnija nacija sveta a da im sada moć opada.
Stvar je u tome, tvrde novinari, što su u proteklih 100 godina svaki problem britanske ekonomije vlasti „na brzinu“ popravljale, čemu se mora stati na put. Britanija će postati treća svetska ekonomija ne zbog pada BDP-a već zbog toga što javna preduzeća loše posluju, siromašni siromaše a bogati se bogate, a uprava je disfunkcionalna. Oni pišu da je Britanija od 1983. u deficitu i da pozajmljuje novac od zemalja poput Kine i rasprodaje svoju imovinu strancima. Strani kupci imaju oko 320 milijardi dolara više britanske imovine u posedu od Britanskih u inostranstvu.