Home VestiBiznis & Finansije Vlada usvojila Predlog rebalansa budžeta za 2013., moguće da zatraži pregovaračku misiju MMF u avgustu

Vlada usvojila Predlog rebalansa budžeta za 2013., moguće da zatraži pregovaračku misiju MMF u avgustu

by bifadmin

Vlada Srbije je danas utvrdila Predlog rebalansa državnog budžeta za 2013. godinu kojim će budžetski deficit biti povećan na 178,3 milijarde dinara, ali ograničen na 4,7 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP). Kako se navodi u saopštenju, predloženi rebalans je jednoglasno usvojen. On predviđa uštede od oko 36 milijardi dinara i deo je sveobuhvatnih ekonomskih reformi koje će se simultano sprovoditi, a koje podrazumevaju stabilizaciju državnog budžeta, reformu javnog sektora i unapređenje poslovne klime.

Originalnim budžetom za 2013. godinu bio je predviđen deficit konsolidovanog budžeta od 3,6 odsto BDP, odnosno 132,3 milijarde dinara. Na današnjoj sednici utvrđene su i izmene Zakona o budžetskom sistemu čime će, kako kaže Vlada, biti stvoren osnov za dodatne uštede i bolju kontrolu trošenja novca kroz uvođenje centralnog registra zaposlenih u javnom sektoru i utvrđen Akcioni plan za okončanje restrukturiranja 179 preduzeća koja su već više od 10 godina u restrukturiranju, a na koje država troši 750 miliona evra godišnje.

Usvojeni predlozi rebalansa budžeta i zakona biće odmah upućeni Skupštini Srbije, piše u saopštenju Vlada.

mmf i srbija bez dogovora

Time će se, možda stvoriti preduslovi da vlada zatraži novu misiju MMF. MMF je završio posetu Srbiji 20. maja. Premijer Srbije Ivica Dačić je tada izjavio da će se tek u jesen videti hoće li biti razgovora sa MMF jer je tadašnja misija bila u Beogradu samo da bi „stekla uvid u situaciju“ Uzimajući u obzir interne procedure unutar Fonda, od posete do vremena kada dokument misije dolazi na Bord potrebno je oko 4 nedelje, što znači da će on verovatno biti razmatran tokom ove ili iduće nedelje. U saopštenju misije izdatog 20,maja, ocenjeno je da bi deficit, ukoliko se ništa ne promeni do kraja godine dostigao 8% BDP, a vladi predložen niz mera za štednju. Nezvanično, u kuloarima vlade, posle odlaska misije se tvrdilo da će se MMF vratiti u Srbiju da pregovara o novom aranžmanu ako se ukine Zakon o finansiranju lokalnih samouprava, koji je i bio glavni uzrošnik rasta deficit. To nije učinjeno ali je paketom mera u maju efekat ovog zakona delimično neutralisan.

Fiskalni savet tek treba da da konačnu ocenu o vladinim merama, a većina ekonomista smatra da su one potrebne ali ne i dovoljne da bi se proizvele potrebne uštede.

Pročitajte i ovo...