Vlada u Tunisu, pod vođstvom partije umerenih islamista Enahde, na rubu je kolapsa još od kako je pao Morsi u Egiptu. Ona je suočena sa nezadovoljstvom naroda, ali prema poslednjim vestima neće baš tako lako prepustiti vlast pobornicima sekularizma.
Enahda, renesansni arapski politički pokret, suočava se sa velikom dilemom u Tunisu: da li da napravi kompromis sa opozicijom u parlamentu i na taj način se koliko-toliko približi velikom delu nezadovoljnih građana, ili da jednostavno siđe sa vlasti? U Tunisu, pišu zapadni mediji, ne postoji velika opasnost od oružanih sukoba jer je zemlja značajno manja, pa i sa slabijom vosjnom silom nego u Egiptu, a takođe je i sve veća anti-islamistička opozicija bolje organizovana, kako u političkim strukturama, tako i među narodom. Ne treba zaboraviti da je Tunis dugo vremena bio pod vlašću Francuza, a potom i ateiste Habiba Burgibe, čiji je pravac u početku pratio i Ben Ali, dok se u poslednjoj deceniji vladavine nije okrenuo povratku islamističkih vrednosti.
Poček nezadovoljstva protiv Enhade desio se krajem prošle godine kada je vođa ove partije u Tunisu Rašed Ganuši tajno snimljen kako traži još vremena od ekstremnih salafista da bi preuzeo vojne i policijske strukture kako sekularne snage ne bi ponovo došle na vlast. Tuniski salafisti-džihadisti su poznati po nasilnim tendencijama i u zapadnim i južnim delovima zemlje, kod granice sa Alžirom, ušli su u otvorenu pobunu. Osim podrške ekstremistima, vlada je optužena i zbog sve lošije ekonomske situacije u zemlji, nasleđene od pre dve godine i svrgnuća Ben Alija. Pitanje je trenutka kada će radnički sindikat UGTT, koji broji više od milion članova, dići svoj glas zbog lošeg položaja radnika i niskih plata. UGTT, iako nije stranka i nema predstavnike u parlamentu, važi za politički najvažaniju i najveću grupaciju u zemlji.