Kina je upravo potpisala ugovor koji joj dozvoljava obrađivanje tri miliona hektara ukrajinskog poljoprivrednog zemljišta i to u narednih pola veka. To znači da se Ukrajina odrekla gotovo 5% svoje površine, odnosno 9% obradive zemlje, koju će Kina iskoristiti za prehranu svoje narastajuće urbane populacije.
Naime, prema dogovoru kineske kompanije Ksinđiang prodakšn (Xinjiang Production and Construction Corps), odnosno XPCC, i ukrajinske KSG Agro, usevi i svinje odgojeni u regionu Dnjipopetrovsk biće prodavani po povlašćenoj ceni dvema kineskim državnim firmama.
Preduslov za ovo je prošlogodišnje ukidanje zakona kojim se strancima zabranjuje kupovina zemlje u Ukrajini. Tada je Kineska banka za izvoz i uvoz dala Ukrajini pozajmicu od 3 milijarde dolara za razvoj poljoprivrede. Ukrajina će dobiti semena, poljoprivrednu opremu, đubrivo ali i puteve i most za transport poljoprivrednih dobara. Ali će za uzvrat dati svoju zemlju.
Kritičari ove pogodbe ukazuju da je to još jedan primer novog kolonijalizma, koji se svodi na staru suštinu – iscrpljivanje tuđih prirodnih resursa, koji su na planeti sve oskudniji. Naime, evidentno je da sve veći broj zemalja – Saudijska Arabija, Južna Koreja, Ujedinjeni arapski emirati (UAE), Britanija, SAD i druge države masovno kupuju zemlju u inostranstvu radi osiguravanja hrane u budućnosti.
NVO Grain je u prošlogodišnjem izveštaju objavila da su najveće kupovine obradive zemlje izvršene u Africi i jugoistočnoj Evropi, a potom i Latinskoj Americi i Aziji. Od 0,7 do 1,75% obradive zemlje u svetu je iz ruku lokalnih investitora završilo u rukama stranih.
Izvor: Kvarc