Pošto je američki glumac Džordž Kluni objavio da je iznajmio jedan špijunski satelit za posmatranje aktivnosti sudanske vojske, a Evropska komisija od ranije posmatra poljoprivredna dobra u EU, sada se otvara prostor i za korporativno iznajmljivanje satelita. A broj informacija i rezolucija satelitskih fotografija sve su veći…
Projekat Satelitski osmatrač (The Satellite Sentinel Project – SSP), čiji je suosnivač Džordž Kluni ima za cilj da koristi satelitske informacije u humanitarne svrhe, „za prevenciju humanitarnih nesreća“, a koristi podatke skoro u realnom vremenu od satelita koji pripadaju jednom od najvećih svetskih satelitskih operatera, kompaniji DigitalGlobe. Organizacije poput Amnesty International i Human Rights Watch takođe koriste satelitske slike kako bi proveravali da li negde u svetu dolazi do zloupotrebe ljudskih prava, npr. u Zimbabveu, Siriji ili Burmi. Vlade širom sveta takođe već godinama koriste satelitsko praćenje, a EU na taj način kontroliše izdavanje poljoprivrednih subvencija, kao i nedozvoljenu seču šuma i zloupotrebu voda.
Sada kada je u korišćenje staelita uključen i jedan holivudski superstar, javnost je ponovo usmerila svoju pažnju na temu komercijalne isplativosti, ali i moralne podobnosti satelitskog posmatranja. Naime, komercijalno korišćenje satelita je i dalje poprilično skupo (iako ne i najbogatijim pojedincima i korporacijama), a nivo podataka koji može da se dobije sa fotografija ipak još uvek diskutabilnog kvaliteta. Međutim, tehnologija vrtoglavo napreduje i fotografije su sve bolje rezolucije iz dana u dan, pa je u jednom istraživanju utvrđeno da čak 75% britanskih farmera smatra da satelitsko posmatranje već sad predstavlja narušavanje privatnosti.
Prema uslovima međunarodne „politike otvorenog neba“ iz 1950, a koja je i danas na snazi, nijedna država nema kontrolu nad satelitskim fotografijama privatnih satelita. Evropska komisija prva je najavila da će pokrenuti raspravu o narušavanju privatnosti i izmenama (ne)postojeće regulative.