Ministarstvo privrede je saopštilo da više od dva meseca SIEPA nije u stanju da utvrdi tačan broj novih radnih mesta koja su investitori otvorili uz podsticaje iz budžeta Republike Srbije. Ni za jedno preduzeće kome je SIEPA odobrila subvenciju ne postoji podatak o kapitalu i broju zaposlenih u trenutku potpisivanja ugovora.
U proteklom periodu nije izvršena nijedna formalna ili materijalna kontrola kod investitora koji su koristili subvencije za otvaranje novih radnih mesta. To dokazuje da niko nikada u državi nije kontrolisao oko 240 preduzeća kojima su isplaćene subvencije. Među tim preduzećima je 163 aktivna projekta, 56 projekata u sistemu monitoringa održavanja broja zaposlenih i 22 projekta koja su formalno okončana, piše u saopštenju Ministarstva.
U javnosti prezentovanim podacima o „oko 55.000 radnih mesta otvorenih na osnovu dosadašnjih ugovora potpisanih sa investitorima“, izostavljeno je da je u tu brojku uračunato nepostojeća, a ugovorena 8.162 radna mesta kod 35 investitora sa kojima je država raskinula ugovor o podsticajima. Takođe, od „preostala“ potencijalna 47.882 radna mesta, uračunato je i svih 31.785 još uvek nepostojećih radnih mesta koji su investitori u obavezi da otvore u narednom periodu prema 163 ugovorena aktivna projekta. Međutim, za ta radna mesta koja su po ugovorima i izveštajima otvorena, nije izvršena provera kakvo je stanje u odnosu na dan potpisivanja ugovora.
Nesporno je otvoreno 11.929 radnih mesta u 56 projekata u sistemu monitoringa održavanja broja zaposlenih i 4.168 u 22 projekta koja su formalno okončana, međutim to je mnogo manje od obećanih 55.000.
Internom analizom utvrđeno je i da je bilo i slučajeva da je preduzeće ugašeno, svi zaposleni privremeno na jedan dan prijavljeni u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, da bi se odmah sutradan zaposlili kod investitora uz podsticaje. Tako su mnogi investitori, uz poklonjeno preduzeće, dobijali i značajnu finansijsku podršku države. Dakle, ne radi se ni o svim zaista novim radnim mestima, kažu iz Ministarstva privrede.
Ovo ministarstvo je pre dvanaest dana aktiviralo bankarske garancije u osam slučajeva u kojima investitori nisu izvršili ugovorene obaveze i time pokrenulo proceduru za povraćaj u budžet 1.404.000 evra. U mnogim drugim slučajevima nije moguće povratiti u budžet isplaćene subvencije, jer su banke koje su garantovale za ugovorene obaveze, kao što su Agrobanka, Razvojna banka Vojvodine, Privredna banka Beograd, u međuvremenu prestale da postoje. Odgovorna lica u državnim institucijama nisu blagovremeno pokrenuli pitanje zamene garancija, niti su iste prijavili kao potraživanje u stečajnim postupcima.
Obaveza SIEPA, prema važećoj Uredbi Vlade Republike Srbije, bila je da prati garancije. Donedavno su sve garancije i dokumentacija fizički čuvane isključivo u prostorijama SIEPA i Ministarstvo privrede nije imalo uvid u njih do 1. novembra, kada je na zahtev Ministarstva izvršena zapisnička primopredaja garancija. Tada je konstatovano da je trenutno nenanplativo oko 20 garancija vrednih više od dva miliona evra. Sva ostala dokumentacija o svim projektima se takođe nalazi u SIEPA, tako da je jedino ova agencija i mogla da vrši kontrolu.
Ministarstvo privrede po prvi put od septembra ove godine zahteva od investitora da dokumentuju poštovanje ugovora u trenutku podnošenja zahteva za isplatu podsticajnih sredstava. Ministarstvo je u više navrata od SIEPA zahtevalo da pre dostavljanja zahteva za transfer podsticajnih sredstava prekontroliše da li investitor odstupa od ugovorene obaveze, što je SIEPA odbijala da uradi tvrdeći da to nije njihov posao. Zbog toga će Ministarstvo privrede od 2014. godine kod svih ugovora koji su korisnici državnih podsticaja ustanoviti sistem obavezne kontrole za sve vreme trajanja ugovorom preuzetih obaveza. To treba da spreči sve oblike eventualnih manipulacija i zloupotreba novca poreskih obveznika, zaštiti prava radnika i pruži dodatnu sigurnost stranim investorima u Republici Srbiji.
Ministarstvo privrede ponavlja da će poštovati sve zaključene ugovore u kojima su investitori ispunili obaveze za koje su dobili podsticaje. Za isplatu preuzetih obaveza na osnovu podsticaja za nova radna mesta u budžetu Ministarstva privrede za 2014. godinu predviđeno je oko pet milijardi dinara.