Američka obaveštajna služba NSA se infiltrirala u više od 50.000 mreža uz pomoć malware-a, softverskog virusa dizajniranog da krade osetljive informacije. Ovo dokazuju dokumenti koje je pribavio bivši NSA-in radnik Edvard Snouden i dao na uvid novinama NRC Handelsblad.
Primer ovakvog tipa hakovanja je otkrio belgijski telekom provajder Belgacom u septembru 2013. godine. Godinama unazad je britanska obaveštajna služba GCHQ instalirala zlonamerni softver u mrežu Belgacom-a kako bi pratila i prisluškivala telefone njihovih korisnika. Infiltriranje je postignuto navođenjem zaposlenih na lažnu Linkedin stranicu.
U NSA napade na kompjutere sprovodi odeljenje TAO (Tailored Access Operations) koje zvanično zapošljava više od 1.000 hakera. Još u avgustu 2013. Washington Post je pisao o ovim NSA-TAO sajber operacijama koje se po njima sprovode još od 1998. godine, a već 2008. godine bilo je instalirano barem 20.000 “implanata”. Kompjutesko hakovanje je relativno jeftina metoda koja pruža mogućnost obaveštajnoj službi da dođe do podataka do kojih bi drugačije bilo nemoguće doći. Instalirani malware, „uspavani implant“ može da bude aktiviran pritiskom na jedno dugme i godinama može ostati nedetektovan.
NSA je odbila da komentariše ove navode, a vlada je u zvaničnom proglasu istakla da bi svako otkrivanje poverljivih informacija škodilo nacionalnoj bezbednosti.Holandske obaveštajne službe AIVD i MIVD su takođe pokazale interesovanje za hakovanje. Početkom 2013. godine otvorena je specijalna sajber jedinica JSCU koja zapošljevala IT stručnjake, ali je njoj zakonom Holandije zabranjeno da sprovodi operacije slične onima koje je radila NSA.