Primenom kratkoročnih stimulativnih monetarnih politika najteža ekonomsko – finansijska kriza koja je pogodila svet od 1930. godine je zaustavljena. Centralne banke najjačih svetskih ekonomija sada se okreću ka konsolidaciji tržišta finansija i sve napore (uz političke lidere) usmeravaju na podsticanje privrednog rasta, čulo se juče na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.
„Mi smo u UK uspeli za kratko vreme da smanjimo nezaposlenost, poreze i utičemo vladinim merama na postizanje pogodinije poslovne klime. Jedan od rezultata takve politike je relokacija proizvodnih kapaciteta iz Kine i Indije u UK. Mi to zovemo „povratak fabrika u domovinu“, rekao je ministar finansija Džordž Ozborn i dodao „najveće rizike po privredni rast britanske ekonomije vidimo u spoljnom okruženju, u slabim ekonomijama širom Evropske Unije. Odatle dolaze najveće opasnosti po oporavak UK privrede.“
Profesor sa Harvarda Lorens Samers osvrnuo se na problem „samozadovoljstva“ ustanovljenim makroekonomskim politikama. „Mnoge vlade nikada nisu uspele na vreme da predvide početak recesije. Ukoliko sada budu sa istim takvim samozadovoljstvom slavile ‘uspešne modele’ makroekonomskih politika koje su započele da sprovode bez da provere koliko su ti modeli realno efikasni, doćićemo u veoma riskantnu poziciju. Moramo da napravimo sistem koji će biti otporan na ignoranciju i greške, sistem koji će se koncentrisati na povećanje realne kapitalizacije banaka, povećanje likvidnosti i sistem koji će generalano biti robusniji i otporniji na sve potencijalne udarce.“
Na Samersa nadovezao se guverner Centralne banke Brazila Aleksandar Tombini istakavši problem nepostojanja sinhronizacije u sprovođenju stimulativnih monetarnih politika „što dugoročno gledano može biti veoma opasno po ukupnu finansijsku stabilnost“.
A Tomas Jordan, predsedavajuću Upravnog odbora švajcarske Nacionalne banke dodao je „da će biti veoma rizično po finansijsko tržište ukoliko se iznenada dogodi gubitak poverenja.“
Guverner Japanske banke, Haruhiko Kuroda je istakao kako je „Fed sve dobro odradio ka normalizaciji ukupnog stanja. Mi smo u Japanu na pola puta i trenutno koncentrisani na postizanje godišnje inflacije od 2%. Sve radimo polako i pažljivo i tek krećemo u normalizaciju ukupnih ekonomskih prilika a sa ciljem postizanja održivog rasta. Dug je put koji se nalazi pred nama!“.
Mario Dragi, šef Evropske centralne banke (ECB), ponovio je „da se Evropska unija nalazi na putu oporavka ali da vlade država moraju ostati dosledne u sprovođenju dogovorenih strukturalnih reformi. Rast nezaposlenosti je zaustavljen ali je ona i dalje visoka. Fiskalna konsolidacija mora da se nastavi u smeru podsticanja privrednog rasta kroz smanjenje poreza, smanjenje državne potrošnje i povećanje ulaganja u infrastrukturu.„
Pojašnjavajući stanje u bankarskom sektoru Dragi je naglasio da je „današnja situacija dramatično bolja nego pre godinu dana. Ono na čemu sada radimo jeste uvođenje jedinstvenog supervizora za sve 132 banke Evrope, jednog regulatora i formiranje evropskog ‘bek-up’ fonda koji će biti nezavistan od nacionalnih vlada. Iz tog Fonda bi se intervenisalo u slučajevima kada se banke nađu u krizi. Na taj način evropski bankarski sistem bi se odvojio od suvereniteta nacionalnih država, koji je još uvek veoma uticajan.“
Zoran Vitorović, WEF Davos, Švajcarska