Promet roba kojim se trgovalo u protekloj nedelji preko berze u Novom Sadu naglo je pao u odnosu na prethodni nedeljni period. Fizički obim prometa koji je iznosio 1.402 tone robe, je za čak 65,93% manji nego prethodne nedelje. U strukturi nedeljnog prometa su nešto zastupljenije robe veće pojedinačne vrednosti kao što su sojino zrno i mineralna đubriva, pa je vrednosni pad prometa srazmerno nešto manji nego kog količinskog obima prometa. Naime finansijska vrednost prometovane robe je iznosila 35.048.430 dinara, što je za 55,86% manje u odnosu na upoređujući podatak iz prethodne nedelje.
Cena kukuruza je u padu. Kurs dinara protekle nedelje nije išao u prilog onim izvoznicima koji su bili upućeni na SPOT tržište u Srbji u svrhu obezbeđenja dovoljnih količina za ugovorene izvozne isporuke. Dinarska vrednost ove robe je i zbog toga između ostalih razloga u velikoj meri bila manja u protekloj nedelji. Pad cene po pravilu tražnji daje prostor da taktizira i čeka dalji pad. Kod kukuruza je ta apstinencija izvoznika u protekloj nedelji bila veoma izražena. Obaveze izvoznih kompanija prema inokupcim u trećoj dekadi ovog meseca su veoma velike i očekuje se značajnije prisustvo ovog segmenta tražnje u narednom periodu. To će svakako povećati promet trgovanja, ali i generisati tržišni mehanizam u punom kapacitetu, što će rezultirati jednom izbalansiranom tržišnom cenom kukuruza. Prosečna cena trgovanja u nedelji za nama je iznosila 17,15 din/kg (15,60 bez PDV), što je za 0,94% manje od prosečne cene ove robe u prethodnoj nedelji.
Pšenicom se nije trgovalo protekle nedelje, ali ono što je još indikativnije nije bilo ni ponude ni tražnje. Na periodična odsustva pšenice sa tržišta smo već navikli, bez obzira na značajno veće tržišne kapacitete ove robe u proteklom periodu. Da li je ovo zatišje pred buru u narednom periodu, pokazaće vreme.
Cena soje je drugu nedelju za redom u padu. S obzirom na visok nivo cene koju je ova roba imala prethodnih nedelja, pad od 2,33% u protekloj nedelji nije dramatično uticao na opštu konstataciju o i dalje relativno visokoj ceni koju je soja imala, a u nedelji za nama ona je prosečno iznosiila 61,73 din/kg (56,12 bez PDV).
Mineralna đubriva su sve prisutnija roba na berzi u Novom Sadu. U periodu 10.02.-14.02. trgovalo se mineralnim đubrivom UREA po ceni od 38,61 din/kg i mineralnim đubrivom SAN čija je prosečna cena iznosila 31,19 din/kg.
PRODEX
Pad cena primarnih poljoprivrednih proizvoda (uzrok) – pad obima prometa na “Produktnoj berzi” (posledica). Ovaj, već odavno potvrđeni aksiom, obeležio je ovonedeljno trgovanje na Berzi u Novom Sadu. Kao što je, tokom prethodne nedelje, cena kukuruza sukcesivno rasla do nivoa od 16,00 din/kg, bez PDV-a, tako je ove nedelje cena ove kulture padala u kontinuitetu svakog dana po 0,10 din/kg, da bi se danas za kilogram žutog zrna plaćalo 15,50 din, bez PDV-a. Uzroci se mogu naći kako u stabilizaciji cene ove kulture na svetskom tržištu, tako i u ovonedeljnoj stabilizaciji kursa domaće valute, čime je kalkulacija izvoznika kukuruza dostigla gornji prag rentabilnosti.
Pšenicom se tokom protekle nedelje uopšte nije trgovalo na “Produktnoj berzi”, dok je cena soje pala na 56,00 din/kg, bez PDV-a. Pomenuti cenovni pad soje, kao i pad cene kukuruza prouzrokovali su ovonedeljni pad indeksne vrednosti PRODEX-a. Na današnji dan ovaj indeks beleži vrednost od 212,54 poena, što je za 1,79 indeksnih poena niže nego prošlog petka.
SVET
Svetske cene pšenice su u protehlih nedelju dana beležile rast. Uzlazni trend je uglavnom bio posledica jačanja cene na tržištu SAD-a, gde su tesne zalihe i zabrinutost oko stanja useva doveli do pokrivanja kratkih pozicija na tržištu fjučersa. Iako je snežni pokrivač nakon sušnog perioda doneo olakšanje trgovcima, prethodne velike hladnoće su takođe doprinosile rastu cena. Tržite je uglavnom bilo fokusirano na novi WASDE izveštaj, koji je doveo do rasta cena fjučersa. Posebno je uočljiva procena rasta izvoza SAD-a za 1 milion tona na 31,5 mil. (27,7 prošle godine). Veća američka domaća potrošnja je nadmašila mali rast uvoza, što je dovelo do smanjenja zaliha za 1,4 mil. t. na šestogodišnji minimum od 15,2 mil.
Kukuruzom se trgovalo u veoma uskom opsegu i cene se nije značajno menjala u odnosu na prethodnu nedelju. Dok su dobar izvoz i USDA-ov izveštaj podupirali cenu, rast je bio ograničen tehničkom prodajom i kretanjem na deviznom tržištu. U ponedeljak je u izveštaju USDA povećao svoje procene izvoza iz SAD-a za veći procenat nego što se prethodno očekivano, i to za 4 mil. t. na 41 milion.
U odnosu na kraj prošle nedelje cena predstojećeg fjučersa na kukuruz u Čikagu je 0,6%, dok je cena fjučersa na pšenicu skočila za 2,6%.
U nedelji dvosmernih aktivnosti cena fjučersa na soju je zabeležila rast od 1,4%, što je posledica manjih zaliha, zabrinutošću za lošim vremenskim uslovima u J. Americi i špekulacija da bi uvoz Kine, najvećeg svetskog kupca, mogao porasti. Cenovni skok je bio ograničen izveštajem WASDE koji je ostavio zalihe na nivou od 4,1 mil. tona (3,8 mil. prošle godine).
Kao i cena soje i fjučers na sojinu sačmu je poskupeo i to za 1,5%.
Solidna potražnja za pšenicom iz trećih zemanja je doprinela rastu cene pšenice u EU, iako je izvoz bio pod negativnim uticajem rasta vrednosti evra. Stanje useva je je ostalo uglavnom zadovoljavajuće, ali je veoma vlažno vreme na zapadu povećalo zabrinutost oko prolećne setve. Ministarstvo poljoprivrede Ukrajine procenjuje da će doći do povećanja površina pod kukuruzom na 5,2 miliona ha, što je za 6% više nego prethodne godine.
U odnosu na prethodnu nedelju u Budimpešti je, u evropskoj valuti posmatrano) došlo do pada cene pšenice sa martovskom isporukom za 0,7%, a kukuruza za 0,4%. Cena pšenice je u Parizu skočila za 1,9%, za razliku od kukuruza koji je pojeftinio za 1%.