Ministri inostranih poslova članica EU bi danas u Briselu trebalo da postignu dogovor o uvođenju „određenih“ ekonomskih sankcija Ruskoj Federaciji, zbog upada na Krim i organizovanja referenduma o otcepljenju na tom poluostrvu.
Konačni rezultati referenduma pokazuju da je čak 97% stanovništva Krima glasalo za otcepljenje od Ukrajine i rusku aneksiju. Zvanična Moskva je otvoreno podržala održavanje i konačne rezultate referenduma, dok se Zapad, na čelu sa SAD, strogo protivi. Predsednik SAD Barak Obama je u jučerašnjem razgovoru sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom istakao da Bela kuća „nikada neće priznati rezultat krimskog referenduma“.
Međutim, ostaje nejasno kakve će tačno sankcije uvesti EU, a rezultat dogovora na ministarskom nivou svetska javnost saznaće najranije danas popodne. Pretpostavlja se da če biti uvedena zabrana ulaska u zemlje EU za ruske državljane, kao i zamrzavanje iimovine ruskih građana u određenoj meri kako bi se, prema rečima Ketrin Ešton „Rusiji poslao jasan signal o ozbiljnosti situacije“.
Zapadne banke koje posluju u Rusiji obustavile su svoje kreditne linije, a procenjuje se da je u periodu januar-mart iz Rusije izneto oko 33 milijardi dolara, te da će zaključno sa majem te suma iznositi 55 milijardi. Rusija izvozi u zemlje EU robu u vrednosti oko 15% svog BDP, dok EU u Rusiju izvozi oko 1% svog BDP.