Lideri 15 karipskih zemalja tražiće od EU ratnu odštetu zbog trgovine robovima koje su Evropljani bukvalno uzimali sa ovih prostora pre 200 godina.
Pitanje o krivici za zločine koji su počinjeni pre nekoliko stotina godina počelo je da muči evropske pravne eksperte, posebno posle dogovora karipskih zemalja da nateraju Evropu a ponajviše Francusku i Veliku Britaniju da odgovaraju za “produženu štetu” nastalu tokom perioda robovlasništva.
Martin Dej, advokat koji zastupa ovu grupu karipskih zemalja, dao je intervju nemačkim medijima u kojem je objasnio da bivše kolonije žele izvinjenje za trgovinu robovima ali i otvaranje mogućnosti za naslednike otetih i porobljenih da se vrate u svoju domovinu ako to žele, što se posebno odnosi na pripadnike rastafarijanskog pokreta.
Ako Evropljani odbiju da pregovaraju o ovim zahtevima, Karibljani su najavili da će ih sudski goniti. Njihov cilj je da dokažu da i dan danas snose određene posledice zbog bahatog ponašanja Evrope prema Karibima. Naime, kako kaže Dej, između 16. i 18. veka u zapadnim zemljama se odigravala industrijska revolucija plaćena novcem od trgovine robljem, dok su se istovremeno karipski i afrički narodi mučili da prežive. Dej nalazi brojne dokaze o produženom uticaju posledica robovlasništva na karipske narode, poput velikog broja ljudi koji boluju od povišenog pritiska i srčanih problema, bolesti koje ovaj advokat i naučnici na koje se on poziva pripisuju posledicama trauma iz prošlosti. Među ozbiljnijim tvrdnjama Martina Deja nalazi se ona da Evropljani nisu mnogo ulagali u očuvanje kulturnog nasleđa zemalja koje su pljačkali, kao ni u njihov obrazovni sistem i da su na taj način zapravo usporili razvoj karipskih država.
Zato će od EU, osim izvinjenja, biti zatražena i finansijska odšteta za unapređenje rada sistema socijalne zaštite, zdravstva i prosvete u karipskim zemljama.
Ceo intervju na sajtu Špigla možete pročitati ovde na engleskom jeziku.