Nigerijski prevarant sa sedištem u Londonu je do pre neki dan lako lovio svoj plen, otkad je preko vebsajta eBay kupio laptop od jednog 23-godišnjeg Austrijanca.
M. A. iz Pongaua u Salcburgu požalio se ovom Nigerijcu kada od njega nije dobio obećanih 500 evra kako je bilo prethodno dogovoreno za prodaju njegovog laptopa, pošto mu je Nigerijac u e-malu objasnio da njegova banka može individualno da mu transferiše samo do 1000 evra. Da bi zaobišao ovaj „problem“, mladi Austrijanac pristao je da na račun njegove rodbine u Nigeriji prenese još dodatnih 500 evra, uz „obećanje“ da će mu celih 1000 evra zatim biti poslato natrag u Austriju.
Kada mu je potom bilo rečeno da dodatni bankarski troškovi koje ima da plati iznose još 450 evra, Austrijanac mu je poslao dodatnih 550 evra, nakon što mu je rečeno da su se pojavili i retroaktivni troškovi za transfer, pa je potrebno pre svega ‘očistiti’ ovu obavezu pre nego što bi se omogućio prenos dodatnih 550 evra.
Tek što je poslao preko 2000 evra, a Nigerijac mu je već zatražio dodatnih 2500. Austrijancu je, konačno, sve to počelo da biva „pomalo sumnjivo“ pa je kontaktirao policiju.
(Nigerijski skem ili Nigerijska šema: Od vas se traži da date podatke o svom računu i platite taksu kako bi mogla da se izvrši uplata tog novca na vaš račun, od koga ćete dobiti znatan deo – nekada pominju i 50 odsto).
Naravno, jedini novac koji stvarno postoji je onaj koji ćete vi uplatiti na ime lažne takse ili naknade za transfer novca. Kada nasednete na prevaru i uplatite novac na ime ovih troškova, obično se od vas traži i dodatna uplata.
Međutim, najveću opasnost predstavlja činjenica da ste dali podatke o svom bankovnom računu i da postoji mogućnost i rizik da sa njega budu skinuta sva raspoloživa novčana sredstva.
Pored ovog načina prevare, često su u upotrebi i obaveštenja da ste dobili na lutriji, ponude za brzo bogaćenje, molba za novčanu pomoć, ponude za kupovinu isceliteljskih lekova i druge)