Nemačka kancelarka Angela Merkel odobrila je prvu minimalnu zaradu u zemlji, na 8.50 evra za sat (£7; $11.75 ), a odluka će početi da se praktično primenjuje od početka 2015. U ovom trenutku, Nemačka spada u sedam od 28 članica EU koje nemaju zakonom zacrtane minimalne zarade. Na potez Merkelove da odobri visinu minimalnih zarada gleda se kao na politički.
Umesto propisivanja „minimalca“, Nemačka se dosad oslanjala na sindikate i poslovne grupe s kojima se pravio dogovor. Gospođa Merkel, liderka konzervativnih demohrišćana, odobrila je promenu kao deo podele vlasti sa socijaldemokratama (SPD). Konkretno, SPD je bio za ovaj potez ali su konzervativne partije CDU i CSU bile su spremne da zadrže status kvo.
‘Radnicima povraćeno dostojanstvo’
Očekuje se da će se ovog leta u Parlamentu raspravljati o ovom o predlogu. Potom će, u septembru, biti prosleđen gornjem domu na usvajanje.Ekonomisti kažu da bi veće plate u najvećoj privredi Evrope mogle pomoći da građani više troše što bi stimulisalo ekonomiju, unapređujući nemački ekonomski rast.
Portparolka ministarstva za politiku tržišta rada SPD -a Katja Mast je, povodom ove odluke Merkelove, izjavila: „Rad je povratio svoje dostojanstvo, sa satom koji se plaća 8.50 evra, bez obzira da li je (radnik) na Istoku ili Zapadu i bez izuzetaka kada je reč o različitim granama industrije.“
Minimalnom platom, međutim, nisu pokriveni maloletnici, pripravnici, oni koji su na obuci ili dugoročno nezaposleni, kada je reč o njihovih prvih šest meseci provedenih na poslu.
Neki poslodavci, kao što su oni koji koriste privremene ili sezonske radnike, imaće dve godine za postepeno uvođenje nove minimalne zarade.Za ostale nemačke poslodavce, propisi će stupiti na snagu 1. januara 2015. Plata će biti praćena na godišnjem nivou počev od 1. januara 2018 .