Članovi Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) razgovarali su sa predsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem o načinima kako se privreda dalje može uključiti u saniranje posledica poplava ali i o dosadašnjem napretku reformskih procesa i prioritetima privrede i Vlade za kreiranje boljeg poslovnog ambijenta.
Na tradicionalnom poslovnom ručku, članice Američke privredne komore pozdravile su otpočinjanje reformi radom na izmenama ključnih zakona, kao što su Zakon o radu, Zakon o stečaju i Zakon o planiranju i izgradnji. Krajem 2013. godine, privrednici okupljeni u AmCham-u identifikovali su prioritete za bolji poslovni ambijent: regulativa rada, bolja zaštita poverilaca, smanjivanje sive ekonomije, rešavanje administrativnih prepreka za gradnju i unapređenje predvidivosti poreskog i neporeskog opterećenja za privredu. Jačanje institucionalnog okvira, donošenje ključnih zakona, kao i njihovo dosledno i efikasno sprovođenje, od presudnog su značaja za realizaciju reformi koje je neophodno ostvariti da bi Srbija krenula putem promena.
„Vlada Srbije je zahvalna privredi na brzom reagovanju i pomoći koja je pružena tokom vanredne situacije i katastrofalnih poplava”, rekao je Aleksandar Vučić, predsednik Vlade Srbije. „Problem nezaposlenosti je jedan od prioriteta Vlade Srbije i u narednom periodu ćemo intenzivno raditi na definisinju podsticaja za zapošljavanje tako što će država preuzeti na sebe deo nameta koje su podnosili poslodavci, kao i na kreiranju mehanizama za privlačenje direktnih stranih investicija. Paket ekonomskih reformi će se sprovesti usvajanjem niza sistemskih zakona, koji su neophodan preduslov za poboljšanje poslovnog ambijenta”.
Potpredsednik AmCham-a i predsednik Izvršnog odbora Rajfajzen banke Zoran Petrović rekao je da je pored donošenja Zakona o radu neophodno nastaviti sa donošenjem niza mera za poboljšanje poslovnog ambijenta. „Mere za suzbijanje sive ekonomije, što je takođe jedan od prioriteta AmCham-a, prvenstveno počivaju na boljoj primeni zakona, počev od nadležnih inspekcija i MUP-a, preko dobro organizovanog tužilaštva, do efikasnog sudstva koje konačno pokazuje da se kršenje zakona ne isplati. Takođe se nadamo da će u narednom periodu biti preduzete i mere za unapređenje predvidivosti poreskog i neporeskog opterećenja, kroz donošenje jedinstvenog Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara kojim će se jasno pobrojati naknade i njihovi iznosi, ali urediti i lokalna davanja, kako bi trošak za firmu bio predvidiv i primeren“, rekao je Petrović, koji je poručio premijeru i Vladi „da će u AmCham-u uvek imati partnere za podršku reformama”, navodi s eu saopštenju AmCham.
„Posledice poplava su pojačale simptome krize u kojoj se nalazi privreda Srbije, ali su takođe pokazale da nismo kao društvo zaboravili na prave vrednosti, poput saosećajnosti, osećaja zajedništva i solidarnosti. Sada je najvažnije zadržati ovaj duh i AmCham će podržati svim svojim kapacitetima napore u prevazilaženju posledica poplava ali i u sprovođenju neophodnih ekonomskih reformi i ispred Američke privredne komore danas želim da Vam poručim: računajte na nas“, istakla je Maja Piščević, izvršna direktorka AmCham-a. „Važno je da se paralelno nastavi sa donošenjem neophodnih zakona i insistirati na njihovoj doslednoj implementaciji i jačanju institucija koje treba da ih garantuju, posebno nadležne inspekcije i pravosuđe“.
Članovi Američke privredne komore, koja okuplja 190 kompanija sa 100 000 radnika, saglasili su se u stavu da bi dalje odlaganje početka reformskog procesa i donošenja novih paketa zakona ugrozilo realizaciju započetih investicionih projekata i nepovoljno bi uticalo na opredeljivanje stranih investitora da ulažu u Srbiju. Saradnja poslovne zajednice i donosioca odluka, transparentnost prilikom donošenja zakona kao i dosledno sprovođenje usvojenih zakonskih rešenja su među osnovnim preduslovima za uspeh reformi, navodi se u saopštenju.