Američki FED posle agresivnog monetarnog stimulisanja ekonomije upravo razmatra povećanje kamatnih stopa koje su do sada bile skoro na nuli. Analitičari su pozdravili ovu vest kao dokaz oporavka ekonomije.
Iz centralne banke su saopštili da iako je tržište rada stabilno, još postoje razlozi za brigu, posebno zbog kriznih žarišta u svetu, tako da će kamatne stope u “narednom periodu” ostati niske. Rast kamatnih stopa zapravo zavisi od brzine oporavka američke ekonomije – ako se ona bude brže oporavljala kamate će brže rasti, i obrnuto.
Otkada je FED otpočeo treću rundu kvanitativnog popuštanja, u septembru 2012., nezaposlenost je pala sa 8,1% na 5,9%, tako da ova institucija smatra da je postigla svoj cilj. Mnogi su za to vreme strahovali da će ovaj program imati kontraproduktivan efekat, odnosno da će stvoriti mehur na tržištu. Naime, ekonomisti su tvrdili da je kvanitativno popuštanje preplavilo sistem novcem nerealno podižući cene hartija od vrednosti. Međutim iako su možda i bile precenjene akcije i korporativne obveznice, vrednost jednog dela finansijskih tržišta je ipak bila realna. A oporavak ekonomije je, iako fragilan, sada već vidljiv.
Izvor: Fajnenšl Tajms