Nemački institut za ekonomska istraživanja danas je saopštio da ujedinjenje Nemačke nije bilo samo politički čin već i ekonomski: “Posebno je bio značajan za Istočnu Nemačku koja je posle 40 godina planske ekonomije uspela u kratkom vremenskom periodu da se reindustrijalizuje i da danas postane deo zemlje koji veoma malo kaska za zapadnim delom”.
Na 25-godišnjicu pada Berlinskog zida Institut je objavio rezultate nekih svojih istraživanja o ekonomskim i životnim uslovima u oba nekada odvojena dela zemlje.
I dalje je BDP po stanovniku u Istočnoj Nemačkoj manji nego u Zapadnoj – obuhvata 71% BDP-a u Zapadnoj. Slično je i sa produktivnošću zaspolenih – na Istoku ona obuhvata 79% zapadne. I nezaposlenost je u Istočnoj Nemačkoj veća, a manje su zarade kao i vrednost nekretnina koje stanovništvo poseduje – prosečna vrednost zapadne nekretnine je 153.000 evra a istočne 67.000.
Možda su zato “istočnjaci” manje zadovoljni od svojih sugrađana sa zapada. Ali uprkos svemu tome, ujedinjena Nemačka je najjača ekonomija u Evropi, na koju se svi ugledaju.