Fondacija “Centar za demokratiju” je danas prezentovala predlog praktične politike „Srbija bez rada na crno – unapređenje uloge inspekcija rada u suzbijanju neformalne zaposlenosti“, koji je nastao u okviru projekta „Efikasnija uloga inspekcija rada u suzbijanju rada na crno“, koji podržava Solidar Suisse – Kancelarija u Beogradu.
Od aprila 2012. godine, kada je stopa neformalne zaposlenosti iznosila 17%, nivo neprijavljnog rada je u porastu. Prema Anketi o radnoj snazi RZS za II kvartal 2014. godine ova stopa iznosila je 21,2%. Inspekcije rada imaju značajnu ulogu i brojna ovlašćenja u pogledu kontrole i suzbijanja neprijavljenog rada. Pored Inspektorata za rad, postoje i druge institucije koje raspolažu informacijama relevantnim za identifikovanje i suzbijanje rada na crno, kao što su Cеntrаlni rеgistar оbаvеznоg sоciјаlnоg оsigurаnjа, prekršajni sudovi, druge inspekcije, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Agencija za privredne registre. Prema rezultatima ankete o stavovima inspektora rada, sprovedenoj u okviru ovog projekta, kao najveće probleme u tehničkoj opremljenosti inspekcija rada inspektori su naveli nedovoljno umrežene i dostupne podatke i nepostojanje baze podataka.
Kroz predlog praktične politike oni se zalažu za uspostavljanje jedinstvenog informacionog sistema kojem će pored inspekcije rada imati pristup i Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja, prekršajni sudovi, druge inspekcije, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Agencija za privredne register; uspostavljanje internet stranice (sajta) Inspektorata za rad; nastavak saradnje sa članicama Međunarodne asocijacije inspekcija rada (IALI) i Regionalne asocijacije inspekcija rada (RALI) i povećanje medijske vidljivosti i aktivnosti usmerene ka upoznavanju javnosti sa radom inspekcija.