Banka za međunarodna poravnanja, međunarodna organizacija koja pod svojim krovom okuplja centralne banke raznih zemalja, uključila je alarm zbog uticaja ojačanog dolara na tržišta u razvoju u kojima su se kompanije zaduživale uglavnom u američkoj valuti. Dalje jačanje dolara bi, po mišljenju Banke, moglo uticati na nestabilnost finansijskih tržišta u ovim zemljama.
Međutim nisu samo države u razvoju u problemu – svuda u svetu uočene su određene slabosti na finansijskim tržištima, posebno posle poslednjeg potresa na američkom tržištu koje u velikoj meri utiče na stabilnost svetskog.
Glavni indeks dolara, koji meri njegovu jačinu u odnosu na ostale jake valute, u petak je, posle objavljivanja izveštaja o rastu zaposlenosti u SAD, dostigao osmogodišnji maksimum.
Istorija je pokazala da jak dolar ne odgovara rastu ekonomija u razvoju – osamdesetih godina prošlog veka doveo je do krize u Latinskoj Americi a devedesetih u Aziji. No, kompanije su nastavile da pozajmljuju u američkoj valuti, kao i da u njoj osiguravaju uloge. Naime, zajmoprimci sa tržišta u razvoju izdali su ukupno 2,6 biliona dolara vredne dužničke obveznice od kojih je tri četvrtine denominovano u dolarima.
Osim toga, prvi put posle tri godine poraslo je i kreditiranje mimo granica nacionalnih zemalja za 1,2% na godišnjem nivou. Najupadljiviji je rast pozajmica Kini od stranih banaka koji je u poslednje dve godine dupliran.