„Dunav osiguranje“ moglo bi da izgubi dozvolu za poslove osiguranja od auto-odgovornosti, što čini 40% priliva gotovog novca, saznaje „Blic“. Na taj način bilo bi ozbiljno ugroženo poslovanje te osiguravajuće kuće, pa ni 4,8 milijardi dinara od dokapitalizacije, što je predviđeno rebalansom budžeta, ne bi bilo dovoljno da kompanija stane na noge.
Prema saznanjima „Blica“, NBS je utvrdila da je „Dunav“ davao provizije tehničkim servisima, da bi oni favorizovali polise za auto-osiguranje te kompanije, koje uz obavezni tehnički pregled vozila prodaju kao posrednici. Za 12. decembar u „Dunavu“ je raspisana Skupština akcionara, kada se očekuje odluka o izdavanju akcija kako bi se povećao osnovni kapital.
Posle hapšenja Gorana Perčevića, vlasnika „Interkomerca“, saznalo se da je pre godinu dana „Dunav“ kupovao vrednosne papire od „Interkomerca“ i tako ga kreditirao, a Perčevićeve firme, pre svih „Interkomerc“ i „Koteks“, na taj način su dolazile do svežeg novca, prihvatajući obavezu da će, kada doće rok dospeća, „Dunav osiguranju“ platiti s kamatom. Samo prošle godine „Dunav osiguranje“ kupilo je vrednosne papire (obveznice) „Interkomerca“ u vrednosti od 194 miliona dinara s kamatom od devet odsto i „Koteksa“ u vrednosti od 149 miliona dinara sa istom kamatom.
Pošto su preduzeća bila nelikvidna i njihovi računi u blokadi, „Dunav osiguiranje“ je aktiviralo menice preko banaka i pokrenulo postupak aktiviranja hipoteka. „Dunav“ je otpisao neke dospele obveznice „Interkomerca“, „Koteksa“ i drugih takvih preduzeća u ukupnom iznosu od 720,3 miliona dinara. Kompanija je za šest meseci u gubitku od 2,9 milijardi dinara.
Izvor: eKapija, Blic