Pre desetak dana premijer Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija mora da smanji zavisnost od ruskog gasa a istog dana na ovo je Dušan Bajatović, direktor Srbijagasa, u medijima odgovorio da gas iz Rusije nema zamenu na evropskom tržištu.
Posle najave zaokreta u energetskoj politici, premijerov put u SAD je doživljen kroz prizmu ovih događaja. Posebno zato što je Vučić govorio o potrebi da prihvatimo američke sugestije o diversifikaciji snabdevanja gasom tako što ćemo se pridružiti gasovodu koji ima američku podršku i koji će sprovesti gas iz Azerbejdžana u Evropu. Tako bi se, misle mnogi, zbog povećanja konkurencije dobio kvalitetniji a možda i jeftinij gas, a smanjio bi se i politički uticaj Rusije na zemlje koje su potpuno zavisne od njenog gasa.
No, Bajatović ne misli tako. Gasovod TAP, koji treba da doprema gas iz Azerbejdžana nema dovoljne količine gasa za jugoistočnu Evropu, a sve i kada bi se taj gasovod izgradio, kad se snabde Turska, preostaje svega 16 milijardi kubika gasa što je nedovoljno za zemlje regiona, rekao je Bajatović na Međunarodnom biznis kongresu u Beogradu i kojem je prisustvovao šef Gasproma Aleksej Miler. Bajatović je dodao da je gas iz škriljaca neisplativ i nekonkurentan i poručio da te alternative koje se nude Srbiji i zemljama regiona nisu prave alternative.
On je ocenio i da Rusija radi na diverzifikaciji isporuka sopstvenog gasa iz Rusije koji je neophodan evropskim zemljama i dodao da nije siguran koliko će SAD moći da pritiskaju EU po pitanju smanjenja energetske saradnje sa Rusijom.
Dok političari biraju strane, privredu i građane jedino interesuje zapravo kakav će uticaj imati krajnja odluka na njih, odnosno da li će im gas poskupeti ili pojefitniti.
“Naš ruski gas jeste i biće konkurentan u dalekoj perspektivi”, poručio je Miler na kongresu u Beogradu, dodavši da je izvoz ruskog gasa na evropsko tržište u porastu i da će nastaviti da raste u narednih 15 godina za oko 17%. Učešće ruskog gasa na evropskom tržištu je po njegovim rečima prošle godine dostiglo dostiglo oko 30 odsto.
U Srbiji je aituacija malo počela da se popravlja. Naime, posle pet uzastopnih poskupljenja Savet Agencije za energetiku Srbije odobrio je pojeftinjenje prirodnog gasa od 1. juna, u proseku za 5,4 odsto za sve kupce koji imaju pravo na javno snabdevanje, a za domaćinstva za 5,1 odsto. To je oko 10 odsto domaćinstava, odnosno 249.000, koliko ih ima priključak na gas.
Da nisu u pitanju političke igre pokušao je da dokaže Srbijagas, objavivši da je pojeftinjenje nastupilo kao rezultat kvartalnog kretanja cene derivata nafte na berzi i kursa dolara.
No, za koju god stranu ili strane da se opredelimo u ovoj geopolitičkoj igri, uvek treba biti na oprezu, pogotovu posle iskustva sa toliko najavljivanim i hvaljenim Južnim tokom.
Reč nedelje je naša stalna rubrika – svake nedelje uredništvo „Biznisa i Finansija“ bira reč za koju veruje da će obeležiti narednih sedam dana. Od petka do petka agencija Real Time Clipping prati pojavljivanje ove reči u ekonomskom i političkom kontekstu.