Najviše krivičnih dela u oblasti visokotehnološkog kriminala u Srbiji se vrši kombinovanim napadima, upotrebom tehničkih metoda, malicioznih softvera i tehnika socijalnog inženjeringa. Radi se o kriminalu počinjenom na računaru i mreži, ali i u oblasti radiodifuzne, mobilne tehnologije, telekomunikacija.
Broj i vrste krivičnih dela iz oblasti visokotehnološkog kriminala, kao i ekonomsku štetu koja nastaje izvršenjem ovih krivičnih dela, veoma je teško proceniti. Međutim, broj izvršenja krivičnih dela i ekonomska šteta koja je do sada registrovana iz godine u godinu u stalnom je porastu. Načini izvršenja krivičnih dela, zbog same prirode savremenih informacionih tehnologija, veoma su raznoliki i sve sofisticiraniji, navodi služba za Visokotehnološki kriminal pri Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Bez obzira da li poslove obavljate od kuće ili iz kancelarije, dajemo vam samo neke od saveta kojih bi trebalo da se pridržavate, kako se ne biste našli među žrtvama kriminalaca koji vrebaju na globalnoj mreži:
– Pre nego što bilo kome prosledite informacije o sebi saznajte kako će se koristiti i da li će taj kome ih šaljete informacije dalje prosleđivati
– Ukoliko vršite plaćanje preko interneta redovno vršite kontrolu stanja na vašem računu, vodite računa o tome na koju internet stranicu se logujete, na njen izgled i sigurnosne protokole koji se na tim stranicama koriste. Trudite da plaćanja vršite isključivo na zvaničnim sajtovima drugih kompanija.
– Vodite računa o vašoj elektronskoj pošti koju ste prosledili, kao i o onoj koju primate. Nemojte odgovarati na poruke sa oznakom SPAM ukoliko niste sigurni da poznajete pošiljaoca, pošto se uglavnom zapravo radi o rizičnim porukama namenjenim da se vaš računar kompromituje ili da se metodama socijanog inženjeringa dođe do Vaših ličnih i drugih podataka od značaja za izvršioce krivičnih dela.
– Čuvajte podatke sa vaših platnih kartica, podatke o vašim bankovnim i drugim računima i izbegavajte korišćenje ličnih podataka na internetu kao što su datum rođenja, broj telefona i slično.
– Nemojte davati informacije o sebi putem telefona, preko elektronskih poruka ili na internet servisima ukoliko niste sigurni, ili ne znate sa kim komunicirate.
– Čuvajte informacije u elektronskom obliku na sigurnom mestu, i ukoliko postoji mogućnost, na uređajima bez internet konekcije ili na prenosivim nosačima memorije (USB, prenosivi hard disk i dr).
– Lozinke za elektronske naloge za poštu i dr, nikada nemojte da čuvate automatski u poljima za unos. Izlogujte se svaki put kada završite određenu operaciju na računaru.
– Kada vršite download sa interneta vodite računa o tome koje podatke ostavljate prilikom registracije, pošto te podatke izvršioci krivičnog dela vrlo često na ovaj način prikupljaju radi njihove dalje zloupotrebe (vrlo čest slučaj je da se podaci prikupljaju na internet sajtovima sa pornografskom sadržinom koji su pod kontrolom izvršilaca krivičnih dela, sa internet sajtovima preko kojih se mogu preuzeti različiti zabavni multimedijalni sadržaji, kao što su računarske igrice i dr).
Takođe, neki sadržaji koje biste „downloadovali“ na internetu osmišljeni su i napravljeni tako da mogu da zaobiđu i najsavremeniju antivirusnu zaštitu. Nikada ne otvarajte priloge elektronskih poruka koje su vam stigle od osoba koje ne poznajete, i pazite kada vam stižu poruke u čijim se prilozima nalazi sadržaj koji vam neko koga poznajete šalje. Moguće je da pošiljalac koga poznajete ni sam nije svestan šta se nalazi u prilogu poruke koju vam je prosledio.
Bez obzira na to koliko ste sigurni „da neće baš vas“, „da ima i onih čiji podaci u računaru su vredniji“, oprez nikada nije na odmet. Ovo su mere predostrožnosti kojih u svakom momentu morate biti svesni:
1. Uvek držite vaš zaštitni program na računaru uključen:
Ova vrsta računarskog programa štiti vaš računar od pokušaja izvršilaca krivičnih dela da pristupe Vašem računarskom sistemu, da oštete ili izbrišu vaše podatke, otuđe korisnička imena i lozinke, ili druge osetljive informacije.
2. Instalirajte i uvek vršite ažuriranje antivirus programa na Vašem računaru
Funkcija antivirus programa je da spreči ubacivanje računarskih virusa u računarske sisteme korisnika. Ukoliko otkriju njihovo prisustvo, oni upozoravaju korisnika o tome, ili ih automatski brišu. Računarski virusi mogu da zaraze računar i bez znanja njegovog korisnika. Veliki broj antivirus programa može da se podesi tako da se njihovo ažuriranje vrši automatski.
3. Ugasite vaš računar kada pored njega niste prisutni:
Sa porastom velikog broja internet konekcija sa velikom brzinom protoka mnogi korisnici su stekli naviku da računare ostavljaju uključene i spremne za rad u bilo kom trenutku. Gašenjem računara izvršiocima krivičnih dela se onemogućava da preuzmu kontrolu nad njegovim radom ukoliko je isti zaražen računarskim virusom. Na taj način izbegavate da postanete žrtva zloupotrebe (kao npr. da postanete deo botnet mreže bez vašeg znanja i pristanka).
Zlonamerni programi
Sadržaji tipa keygene, crack i mnogi drugi koji se mogu besplatno skinuti sa interneta vrlo često su zaraženi nekim tipom zlonamernog programa, a ponekad se iza njihove instalacije u stvari krije i sam zlonamerni program, koji korisnik koji ga je „skinuo“ sa interneta pokreće ne znajući o čemu se zapravo radi, na taj način nesvesno kompromitujući svoj računar.
Tekst je preuzet sa eKapije. Kompletan sadržaj Tematskog biltena „Obezbedite siguran biznis“ možete pročitati OVDE.