Od bivših jugoslovenskih republika, za srpska preduzeća najpristupačnija je Bosna i Hercegovina. S druge strane, za naše privrednike Hrvatska je i dalje najzatvorenije investiciono tržište. Dok su domaće kompanije preko Drine uložile protekle decenije čak 1 mlrd EUR, investicije naših biznismena u Hrvatskoj za 22 godine na nivou su statističke greške – tek 2,1 mil EUR.
Sumornu sliku ulaganja srpskih kompanija u Hrvatskoj malo je promenila odluka Petra Matijevića, vlasnik IM „Matijević“ da kupi dve poljoprivredne zadruge sa 1.500 hektara oranica za 15 mil EUR. Ipak, nije baš jasno da li ovo može da se računa kao srpska investicija, jer je u Hrvatskoj zabranjena prodaja poljoprivrednog zemljišta stranim državljanima. Matijević je njive u svom zavičaju kupio jer ima dvojno držaljanstvo – i hrvatsko i srpsko. On kaže da je iznenađen uslovima za ulagače kod suseda.
Posle Hrvatske, srpski biznismeni su najmanje ulagali u Sloveniji, iako im je ova zemlja proteklih godina bila veoma primamljiva. U proteklu deceniju i po u Deželi smo „ostavili“ 150 mil EUR. Tako pokazuju naši podaci, mada Banka Slovenije raspolaže investicijama vrednim tek 47 mil EUR .
Među prvima za Sloveniju se odlučio „ComTrade“, koji je za 40 miliona evra postao vlasnik slovenačkog „Hermesa“. Najpoznatija poslovna transakcija srpskog biznisa u Sloveniji bila je kupovina „Fructala“, koji je naš „Nectar“ platio 35,5 mil EUR.
„Kompanija „Delta holding“ je započela radove na izgradnji hotela „InterContinental“ u Ljubljani, a to je investicija od 42 mil EUR“, kažu u „Delti“.
I kompanija Miodraga Kostića „MK grupa“ je ozbiljan investitor u Sloveniji. Nedavno su kupili hotel „Kempinski“ u Portorožu, za šta su odvojili 25 mil EUR. Kostićeva AIK banka je kupila 13,88% akcija u Gorenjskoj banci iz Kranja od 12,37 mil EUR.
U Crnu Goru su prema podacima njihove centralne banke, srpski biznismeni od 2004. godine uložili 365,1 mil EUR. Najviše 2010. godine, kada su investicije iznosile 81,8 mil EUR. Lane je za deset meseci 2015. godine iz Srbije u Montenegro „otišlo“ 21,5 mil EUR.
Među većim srpskim investicijama u Crnoj Gori ubraja se i ulaganje „Telekoma Srbija“ u mobilnu mrežu 2007. godine. Tada je „Telekom“ dobio licencu na 15 godina uz obavezu da investira 120 mil EUR, a polovina tog iznosa uložena je u razvoj mreže mobilne telefonije i u internet-tehnologije.
Kompanija Miroslava Miškovića „Delta holding“ je za nepune tri godine u Crnoj Gori investirala ukupno 172 mil EUR i zaposlila 2.200 ljudi. „Knjaz Miloš“ i „Imlek“ u industrijskoj zoni u Grblju kod Kotora otvorili su 2011. poslovno-distributivni centar, vredan 4,5 mil EUR.
Prema podacima Narodne banke Makedonije, srpske direktne investicije u ovoj državi u periodu od 1997 do 2014. godine iznose 590,8 mil EUR. Među najveće ulagače ubrajaju se: „SwisslionTakovo“, „Comtrade Computers“, „Nelt“, „Vino-Župa“ i „Vinarija Čoka“.
Ubedljivo smo najviše ulagali u Bosnu. Podaci njihove centralne banke pokazuju da su naše kompanije od 2004. do sredine 2015. godine u BiH investirale 2,94 milijarde konvertibilnih maraka, odnosno 1,04 mlrd EUR. Srbija je u Bosni najveći investitor, a najviše para je uloženo u Republiku Srpsku.
U RS rekordno
Među većim srpskim ulaganjima u Bosni je kupovina „Telekoma Republike Srbije“ za 646 mil EUR. „Delta maxi“ je preuzeo banjalučku trgovinu „Tropic“ za 35 mil EUR. „Hemofarm“ je u firmu u Banjaluci uložio 17,1 mil EUR, a otvaranje Komercijalne banke u Banjaluci koštalo je 10 mil EUR. „Delta maxi“ je 2010. otvorio „Tempo“ u Istočnom Sarajevu, u koji je uloženo 10 mil EUR.
Širimo se i u EU
„Kupovinom akcija Gorenjske banke, AIK banka namerava da adekvatnim upošljavanjem raspoloživih sredstava osigura dalji rast prinosa i profitabilnosti, ali i da kroz učešće u kapitalu Gorenjske banke, svoje poslovanje, poslovni uticaj, bazu klijenata i partnera proširi izvan granica Srbije, odnosno na tržište EU“, kažu u Kostićevoj kompaniji.
Izvor: Novosti, eKapija