Ukupan promet na međubankarskom deviznom tržištu (MDT), ne računajući intervencije Narodne banke Srbije, za sedam meseci 2016. godine iznosio je 4,1 mlrd EUR, saopštila je u četvrtak, 18. avgusta, NBS. Tokom prvih 16 dana avgusta promet je bio 171,9 mil EUR.
Prosečan mesečni promet u prvih sedam meseci iznosi je 589,5 mil EUR i na nivou je proseka iz 2009. i 2014. godine.
„Nešto, ne i značajno, viši proseci nego u ovim godinama zabeleženi su 2013. i 2015. godine, dok se izdvaja period 2010-2012. tokom kojeg su prometi na MDT na mesečnom nivou u proseku bili od 897 mil EUR do oko 1,6 mlrd EUR“, navela je NBS.
Ukazano je da obim prometa na MDT sam po sebi ne ukazuje na razvijenost tržišta, niti na eventualno „gušenje“ trgovanja intervencijama centralne banke. Kako je objašnjeno, tokom 2010, 2011. i 2012. godine „psihološki faktori“ na MDT, odnosno spekulativne transakcije i na taj način stvarana panika na deviznom tržištu, značajno su povećavali ukupan promet.
„Blagovremenim i u iznosima odmerenim intervencijama NBS je u periodu od 2013. godine do danas uspela da postigne veću stabilnost na deviznom tržištu, koja je dovela do vraćanja poverenja i stanovništva i međunarodnih investitora u dinar i otvorila prostor za dalji makroekonomski napredak“, istakla je centralna banka.
Kako je navedeno u saopštenju, takvim intervencijama NBS su „istisnuti psihološki faktori koji su bez realnog osnova stvarali pritiske na deviznom tržištu (uglavnom na rast kursa) i dat je jasan signal svim tržišnim učesnicima da NBS ne cilja nijedan nivo deviznog kursa, ali da neće dozvoliti prekomerne kratkoročne oscilacije kursa, odnosno ugrožavanje finansijske stabilnosti“.
„U danima kada je procenjeno da je promet na MDT nizak, intervencije NBS nisu ‘gušile’ tržište, već su ‘podsticale’ povećanje trgovanja na MDT“, istakla je NBS i dodala da je smanjenje deficita tekućeg računa platnog bilansa bio dodatni faktor koji je doprineo smanjenju prometa na MDT od 2013. godine.
Izvor: Beta