Home VestiEkonomija Loša privatizacija dovela Agroseme do stečaja i rasprodaje imovine

Loša privatizacija dovela Agroseme do stečaja i rasprodaje imovine

by bifadmin

Od nekada čuvenog sremskomitrovačkog Agrosemena, sva je prilika neće ostati ni zrno. Na osnovu rešenja Privrednog suda u Sremskoj Mitrovici od 23. avgusta 2010. godine o otvaranju stečaja nad Agrosemenom AD, kao i rešenja stečajnog sudije istog suda o bankrotstvu, stečajni upravnik je ovih dana raspisao prodaju imovine javnim prikupljanjem ponuda. Procenjena vrednost imovine Agrosemena koja se prodaje iznosi 118,78 miliona dinara.

Tako se nastavlja rasprodaja nekadašnjeg najprofitabilnijeg preduzeća u Sremskoj Mitrovici, koje je prvo privatizovano putem aukcijske prodaje 26. decembra 2002. godine, po ceni od 180 miliona dinara. Većinski vlasnik Agrosemena postao je konzorcijum fizičkih lica iz Novog Sada – Panonija, koji su činili Igor Sabo, Dušan Đermanović i Antun Kaić. Preduzeće je u trenutku prodaje imalo dva doradna centra i skladište, devet apoteka i više od 90 radnika.

Privatizacijom Agrosemena još 2004. godine bavio se i Savet za borbu protiv korupcije, ukazujući na to da je nezakonita. U izveštaju tog antikorupcijskog tela ukazuje se na to da je jedan od kupaca, Dušan Đermanović, u trenutku kupovine Agrosemena bio pod krivičnom istragom, ali da je to prećutao. Nakon što je obaveštena, Agencija za privatizaciju jula 2003. godine pokreće raskid ugovora, ali u vanparničnom postupku.

Formalnom greškom Agencije, Panonija dobija na vremenu da naplati 70 do 80 miliona dinara od Republičkih robnih rezervi za semensku pšenicu, i da proda oko 1.100-1.200 tona semenskog kukuruza vrednog 100 do 120 miliona dinara, od kojih je više od polovine vlasništvo Agrosemena.

Ni dinar od tog novca nije na računu Agrosemena, navodi se u izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije. Savet je ukazao na to da je u jesen 2003. godine Okružno javno tužilaštvo u Novom Sadu protiv Đermanovića, Saboa i Kaića podiglo optužnicu zbog zloupotrebe službenog položaja i pranja novca.

Sve u svemu, privatizacija Agrosemena je poništena, njegov kapital se za kratko vreme istopio, a broj zaposlenih, koji su tada primali minimalac, drastično je smanjen. Agonija je trajala sve do avgusta 2010. godine, kada je Privredni sud u Sremskoj Mitrovici pokrenuo predstečajni postupak, a nakon toga, 2011. godine, doneo i rešenje o bankrotstvu te nekada poznate kompanije.

Od tada do danas već je bilo nekoliko oglasa o javnoj prodaji imovine, a u pitanju su bile zgrade, magacini i oprema. Sa svakom narednom prodajom cena nekretnina i imovine Agrosemena je sve manja i manja.

Izvor: Dnevnik, eKapija

Pročitajte i ovo...