Menadžment grupe ABC TWO EAD iz Sofije, prvi put je na tenderu zvanično oglasio prodaju apatinskog brodgradilišta po ceni od 2.326.000 EUR. Tenderska dokumentacija se plaća 64 EUR, a prodaja je oglašena do 16. marta.
Vojvođanska banka prepisala je firmu januara prošle godine na bugarsku banku, koja takođe posluje u grupaciji Grčke nacionalne banke.
„Brodogradilište se prostire na devet hektara, od kojih su dva pod krovom, i ima uknjiženo pravo koršćenja vodenog ogledala za zalivu Dunav, površine 22 hektara. Brodgradilište je poznato i po sinhroliftu za brzo izvlačenje i puštanje velikih brodova. Trenutno u njemu rade privatnici, uglavnom na remontu brodova koji su pod zakupom“, kaže Mladen Manojlović, direktor brodogradilišta.
Dobri poznavaoci prilika u ovom, nekad najjačem rečnom brodgradilištu u zemlji, podsećaju se da se sudbina ove uspšene firme menjala od početka privatizacije.
Vojin Lazarević je 2003. godine brodogradilište kupio za oko 300.000 tadašnjih nemačkih maraka kroz obveznice stare devizne štednje. Lazarević je 2010. godine proglasio stečaj i bankrot. Agencija za stečaj 2012. godine prodaje brodogradilište Apatin Vojvođanskoj banci, za 230 miliona dinara, na licitaciji u kojoj je učestvovao i Miodrag Kostić koji je ponudio 130 miliona. Kako je Vojvođanska banka bila najveći poverilac brodogradilišta, ista suma je po uplati vraćena banci.
Kroz krug brodogradilišta prošetali su mnogi zainteresovani kupci, najviše iz inostranstva, ali bilo je i naših. Poslednji potencijalni kupac je dolazio pre oko mesec dana, i to iz Italije, ispred metalske firme Easteon. Preko lokalne samouprave, obilazio je brodogradilište. Kako su tada saznale Novosti, Italijan je rekao da će im, ukoliko dođe do kupovine, trebati radnici svih profila – od varioca, cevara, do bravara.
Poznavaci ovog nekadašnjeg dunavskog giganta se prisećaju da je brodgradilište Apatin svojevremeno gradilo čak prekookeanaske brodove za Norvežane. Ova posustala „lepotica“ sa Dunava mogla bi sa novim gazdom ponovo da vrati stari sjaj, s obzirom i na dobar položaj, odnosno tromeđu Hrvatske, Mađarske i Srbije.
Izvor: eKapija, Blic