Demokrate su prvi put od 2010. osvojile većinu u Predstavničkom domu Kongresa i sada imaju mogućnost da mnogo više otežaju posao predsedniku SAD Donaldu Trampu, prenosi Slobodna Evropa pisanje svetskih medija.
Britanski Bi-Bi-Si (BBC) navodi da će demokratska većina u donjem domu Kongresa moći da pokrene nove istrage o Trampovom delovanju, blokira predloge budžeta a možda čak i pokrene proces Trampovog impičmenta, za šta je potrebna prosta većina.
Republikanci će, ipak, zadržati, a možda i ojačati, kontrolu nad Senatom, odakle će i dalje podržavati Trampovu politiku i potvrdjivati izbor sudija, navodi BBC.
Amerikanci su doneli mešovitu presudu na prvim izborima posle ulaska Donalda Trampa u Belu kuću, navodi agencija Asošiejted pres (AP).
„Rezultati su omogućili obema stranama da odnesu delimičnu pobedu, ali su istakli izuzetnu preusmerenost glasača u SAD zasnovanu na rasi, polu i obrazovanju. Republikanci su zadržali snagu u konzervativnim, ruralnim državama, dok su demokrate ušle u američka predgradja“, navodi AP.
Kako navodi američka agencija, više od 50 odsto birača misli da se SAD ne kreću u dobrom pravcu dok isti procenat smatra da je ekonomija SAD u dobrom, ili čak odličnom stanju.
„Zdravstvenu zaštitu i imigraciju je kao najvažnija pitanja na izborima ocenilo 25 odsto birača. Skoro dve trećine reklo je da je Tramp razlog za njihovo glasanje. Tramp je podstakao birače da na prve nacionalne izbore o njegovom predsedavanju gledaju kao na referendum o njegovom rukovodjenju, uz ponosno isticanje ekonomskog rasta na nedavnim skupovima“, piše AP.
AP navodi da je, uz republikansku većinu u Senatu, jako teško zamisliti da dodje do opoziva Trampa.
List Vašington post piše da je u slučaju Predstavničkog doma jedino pitanje koliku će većinu demokrate imati, dok su u Senatu „demokratski snovi doživeli rani kraj“.
Njujork tajms je pažnju posvetio i organizaciji glasanja na nekim mestima, gde su neki birači satima čekali u redovima da bi dali svoj glas. Ipak, taj list veliku izlaznost uprkos vremenskim neprilikama smatra „ohrabrujućim znakom ozdravljenja“ američke demokratije.
Izvor: Beta