Privreda Srbije se brže oporavlja od posledica pandemije nego što se očekivalo, u prvih sedam meseci 2020. godine industrijska proizvodnja i spoljnotrgovinska razmena znatno su povećani, mada nisu dostigli prosek iz 2019. godine, saopštili su danas autori ekonomskog mesečnika „Makroekonomske analize i prognoze (MAT).
„Nema jasnih pokazatelja o dinamici investicija, ali se posredno može zaključiti da se i one oporavljaju“, naveli su u MAT-u.
Dodaje se da su potrošačke cene u julu porasle u odnosu na jun što nije u skladu sa sezonskim karakteristikama i dogodilo se prvi put posle 12 godina.
U junu su za 1,2 odsto poskupeli prehrambeni proizvodi, a u julu energija za 1,9 odsto jer je porasla cena motornog goriva za 5,5 odsto i akciza.
Kumulativan pad industrijske proizvodnje od januara do jula je, kako se navodi, sveden na 1,4 odsto, a najvažnijeg sektora, preradjivačke industrije na 1,3 odsto.
Uvozili su se poljoprivredni proizvodi, pića, tekstil, preradjeno drvo i drugi proizvodi
U prvoj polovini godine farmaceutska industrija je imala najstabilniji rast od 15,8 odsto, a krajem juna rast je zaustavljen i u julu je medjugodišnji pad bio 3,9 odsto tako da je porast za sedam meseci 2020. godine 12,6 odsto.
U sektoru proizvodnje motornih vozila i prikolica za sedam meseci ove godine kumulativan pad iznosio je 37,4 odsto.
Spoljno-trgovinska razmena se popravlja, ali daleko sporije od industrijske proizvodnje, a najveći izvoz od januara do jula ostvario je sektor prehrambenih proizvoda koji je prodao robe za 996 miliona evra.
Od izvoza motornih vozila i prikolica Srbija je za prvih sedam meseci ove godine zaradila 880 miliona evra, od izvoza električne opreme 858, gume i plastičnih proizvoda 818, osnovnih nemetala 757 miliona evra i ti sektori daju 46 odsto izvoza.
U julu je ostvaren najveći medjugodišnji pad vrednosti izvezenih osnovnih metala, za 38 miliona evra.
Uvoz je u julu povećan medjugodišnje u 13 oblasti, ali u osam samo po nešto više od jedan odsto, a uvozili su se poljoprivredni proizvodi, pića, tekstil, preradjeno drvo i drugi proizvodi.
U prvom polugodju negativan saldo spoljno-trgovinske razmene je 112 miliona evra i veći je za 4,5 odsto.
U trgovanju uslugama ostvaren je suficit od 120 miliona evra i povećan je za 31 odsto.
Deficit tekućeg računa u junu je bio 195,7 miliona evra li 38,6 odsto manji nego u istom mesecu 2019. godine, navedeno je u MAT-u.
Za prvih sedam meseci ove godine deficit budžeta je iznosio 323,7 milijardi dinara, a samo u julu 19 milijardi dinara.
Izvor: Beta