Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) danas je objavila da je referentna
vrednost svetskih cena prehrambenih proizvoda ostala nepromenjena u junu, obzirom da je povećanje međunarodnih kotacija za biljna ulja, šećer i mlečne proizvode nadoknadilo smanjenje cena žitarica.
FAO indeks cena hrane, koji prati mesečne promene međunarodnih cena prehrambenih proizvoda kojima se globalno trguje, u junu je u proseku iznosio 120.6 poena, što je za 2.5 posto niže od vrednosti iz juna 2023. godine i za 24.8 posto niže od maksimuma iz marta 2022. godine.
FAO indeks cena žitarica je opao za 3 posto u junu u odnosu na maj, sa smanjenjem kotacija za industrijsko bilje,
pšenicu i pirinač. Ova promena je delimično podstaknuta poboljšanim izgledima za proizvodnju u glavnim zemljama izvoznicama.
FAO indeks cena biljnih ulja je porastao za 3.1 odsto u odnosu na maj, podstaknut porastom globalne uvozne potražnje iz sektora biogoriva u Americi za sojinim i suncokretovim uljem.
Nakon tri uzastopna mesečna pada, FAO indeks cena šećera je porastao za 1.9 posto u odnosu na maj zbog zabrinutosti povodom uticaja nepovoljnih vremenskih uslova i monsuna na proizvodnju u Brazilu i Indiji.
FAO indeks cena mlečnih proizvoda porastao je za 1.2 procenta, a međunarodne kotacije putera su dostigle dvogodišnji maksimum zbog povećane globalne potražnje za kratkoročnim isporukama usled snažne maloprodaje, sezonskog pada isporuka mleka u zapadnoj Evropi i niskih zaliha u Okeaniji.
FAO indeks cena mesa bio je praktično nepromenjen u junu, pošto su neznatna povećanja cena ovčijeg, svinjskog i goveđeg mesa skoro nadoknadile pad međunarodnih cena živinskog mesa.
Foto: Pixabay