Nigerija, vodeća afrička ekonomija čiji se BDP procenjuje na 477 milijardi dolara u 2022. godini, nalazi se na vrhu liste najbogatijih afričkih zemalja, a za njom sledi Egipat kao druga ekonomska sila Afrike.
Afrika danas ima 54 države članice UN i četiri teritorije, piše Blic. Prema projekcijama rasta MMF-a, rang-lista od deset najmoćnijih afričkih zemalja ne bi trebalo da doživi preokret u godinama koje dolaze. Nigerija, najmnogoljudnija zemlja na kontinentu, sa više od 200 miliona stanovnika, još dugo će ostati vodeća ekonomija Afrike, piše Afrika News i naglašava da bi ta zemlja do 2028. godine trebalo da uveća bogatstvo i dostigne BDP od 915 milijardi.
Time bi se, kako naglašavaju, povećao jaz između Nigerije i Egipta, kao druge ekonomske sile u Africi, koja ima 110 miliona stanovnika.
Rangiranje najbogatijih zemalja može varirati u zavisnosti od kriterijuma koji se koriste, kao što su bruto domaći proizvod (BDP), dohodak po glavi stanovnika ili drugi ekonomski pokazatelji.
Po toj opštoj listi zasnovanoj na BDP-u u smislu pariteta kupovne moći, poslednjih nekoliko godina prednjači Nigerija, a slede Egipat, Južna Afrika, Alžir, Marko, Angola, Kenija, Gana, Tanzanija i Etiopija.
Podsećaju da Nigerija kao najnaseljenija zemlja u Africi ima raznovrsnu ekonomiju, posebno u sektoru nafte i gasa, Južna Afrika u oblasti rudarstva, poljoprivrede i usluga, dok Egipat ima razgranatu ekonomiju u sektorima turizma, nafte, gasa i poljoprivrede. Alžir, kako dodaju, ekonomsku moć zasniva na značajnim rezervama nafte i prirodnog gasa, što značajno doprinosi ekonomiji.
Maroko uspehe beleži zahvaljujući turizmu, poljoprivredi, industriji i različitim uslugama, dok prirodni resursi igraju ključnu ulogu u ekonomiji Angole.
Kenija koja je regionalni ekonomski centar, rezultate beleži zahvaljujući raznolikoj ekonomiji, uslužnom sektoru, poljoprivredi i turizmu.
Uspeh Gane podržavaju sektori kao što su poljoprivreda, nafta i gas i usluge. Poljoprivreda, turizam i prirodni resursi doprinose odličnoj ekonomskoj poziciji Tanzanije.
Etiopija doživljava brz ekonomski rast sa sektorima kao što su poljoprivreda, proizvodnja i infrastruktura, podsećaju iz Afrika News.
Izvor: Blic Biznis
Foto: Pixabay