Kada je Ilon Mask kupio Tviter i preimenovao ga u X, nije to učinio samostalno.
Iako je američki milijarder 2022. iskoristio svoje golemo bogatstvo kako bi pokrio najveći deo kupoprodajne cene od 44 milijarde dolara, takođe se oslanjao na bankovne zajmove i dugačak spisak investitora, čiji je puni sastav tek nedavno otkriven.
U to vreme analitičari su se čudili Maskovoj sposobnosti da privuče desetine entuzijastičnih partnera. Saudijski princ Alvalid bin Talal, koji je u privatni posao uložio gotovo dve milijarde dolara u deonicama Twittera koje su držali on i saudijska holding kompanija, napisao je Masku na Twitteru: “Verujem da ćeš biti izvrstan lider za Twitter i da ćeš pokrenuti i maksimizovati njegov veliki potencijal.”
Dve godine kasnije, Alvalid kaže da je još uvek zadovoljan svojom investicijom. Ali drugima posao izgleda znatno manje privlačan. Pod Maskom je vrednost X-a pala – kao što je Mask priznao – pa vredi samo pola onoga što je platio, piše The Washington Post, a prenosi Indeks.
24 milijarde dolara manje
Od kraja prošle godine, Fidelity kontinuirano procenuje X-ov udeo u jednom od svojih fondova na 70 posto ispod kupovne cene, što je pad vrednosti o kojem je prvi izvijestio Axios. Brojke objavljene u petak pokazuju da Fidelity sada taj udeo vrednuje oko 72 posto manje nego kad je Mask preuzeo X, što je smanjilo ukupni udeo u kompaniji s 316 miliona dolara na 88 miliona dolara.
Na temelju analize The Washington Posta uz korišćenje Fidelityjevih procena, osam najvećih početnih ulaganja koja su prijavljena američkoj Komisiji za HOV i berzu (SEC) ili na neki drugi način javno objavljena, vrede oko pet milijardi dolara manje nego kada je Mask kupio X. Njegov udeo i ukupni udeo njegovih partnera danas vredi 24 milijarde dolara manje – što je gubitak koji se retko viđa izvan područja privrednih ili industrijskih padova ili razornih korporativnih skandala.
Svi su bez komentara
Svi osim drugog najvećeg investitora odbili su da komentarišu ili nisu odgovorili na zahtev za komentarom za ovaj članak. Fidelity je odbio da komentariše. Mask i X nisu odgovorili na zahteve za komentarom.
Među onima koji trpe gubitak su saudijski i katarski poslovni lideri i članovi kraljevske porodice; ulagači rizičnog kapitala i tehnologije iz Silicijumske doline; te saosnivač Twittera i bivši direktor Džek Dorsi. Mask je uzeo zajmove kako bi pokrio ostatak kupoprodaje, pozajmio je više od 12 milijardi dolara, izvestile su novinske kuće.
„Ilon je učinio ogromnu štetu otkako je kupio Twitter. Uopšte nije zabavno pokušavati objasniti ljudima koji su u njega uložili kapital kako je izgubio toliko novca”, kaže Ros Gerber, koji je uložio manje od milion dolara, udeo koji sada smatra bezvrednim.
Jedan od glavnih ulagača izgubio oko 720 miliona dolara
Među glavnim ulagačima, jedino je Dorsi izneo svoje nezadovoljstvo. On je izgubio oko 720 miliona dolara. Prošle godine rekao je da Mask ipak nije trebalo da kupi Twitter, objavivši na društvenim mrežama kako misli da Mask “nije odmah reagovao kako treba nakon što je shvatio da je njegov tajming bio loš”.
“Sve je otišlo naopako”, rekao je Dorsi.
Međutim, Alvalid, najveći investitor X-a nakon samog Maska, rekao je u intervjuu za The Washington Post da procenjuje svoj i udeo Kingdom Holdinga u X-u jednako kao i kada je Mask preuzeo poslovanje: 1,9 milijardi dolara, brojka za koju je rekao da je “konzervativna” procena.
“U našim knjigama, u mojim knjigama ličnim, procenjujemo udeo minimalno na početni nivo s kojim smo ušli. Nema nikakve devalvacije”, rekao je Alwaleed prošli tjedan.
Kao glavni dioničar Twittera, Alvalid se u početku protivio Maskovoj kupovini – ne zato što je bio protiv Muska, kako je rekao, već zato što je smatrao da je Maskova ponuda od 54,20 dolara po deonici preniska.
“U svom prvom razgovoru s Maskom rekao sam mu da ću se boriti da ostanem u kompaniji”, rekao je Alvalid, iznoseći svoje uverenje da Twitter vredi više.
Budući da je Mask pretvorio Twitter u privatnu firmu, teško je precizno odrediti njegovu vrednost. Ali neke stvari o njegovoj finansijskoj slici su jasne: oglašivači – ključni izvor prihoda – pobegli su nakon kontroverzi, od kojih je neke izazvao sam Mask. Neke je oglašivače takođe obeshrabrila njegova odluka da ukine moderiranje sadržaja i da vrati hiljade korisničkih računa koji su prethodno suspendovani zbog kršenja pravila.
Kupoprodaja je takođe bila pod pomnim nadzorom. SEC vodi aktivnu istragu zbog moguće prevare tokom Maskovog preuzimanja kompanije, ispitujući njegovo rano prikupljanje deonica Twittera bez otkrivanja njegovog ulaganja – potez koji je mogao uticati na cenu deonice. Neki su ulagači dobili sudske pozive u sklopu istrage.
Izvor:Index/B92
Pixabay