Home VestiEkonomija U kojim zemljama su najjeftiniji stanovi u odnosu na prosečnu platu

U kojim zemljama su najjeftiniji stanovi u odnosu na prosečnu platu

by bifadmin

Kada se cene nekretnina u 62 zemlje sveta uporede u odnosu na prosečne domaće plate, najjeftinije mesto za kupovinu stana je u jednoj evropskoj zemlji koja je, po svemu sudeći, među najskupljim u Evropi – Danskoj.

Veb stranica posvećena pružanju pomoći u donošenju odluka na osnovu dobrog informisanja prilikom izbora platforme za trgovanje je istražila koliko je prosečnih (lokalnih) neto plata potrebno za prosečnu cenu nekretnine od 100 kvadratnih metara.

Oni su se opredelili upravo za ove parametre, jer se cene i prihodi značajno razlikuju od zemlje do zemlje. Rangiranje pristupačnosti nekretnina zasnovano je na podacima koji ispituju cene stanova, prosečni neto mesečni prihod, inflaciju i kamatne stope na hipoteke prilagođene inflaciji.

Tada je u Danskoj – prema podacima MMF-a, stručnjaci za cene nekretnina Numbeo i TradingEconomics koje koriste BestBrokers.com. – Za 100 stambenih metara potrebno je 114 prosečnih neto plata. Inače, ovo je zemlja koja je 2023. godine bila rangirana kao najskuplja u EU (cene roba i usluga bile su, prema podacima Evrostata, 43 odsto iznad proseka EU), sa prosečnom godišnjom zaradom na sedmom mestu u Evropa.

Među ukupno 62, BestBrokers.com. daje podatke za 34 evropske zemlje. Irska i Švedska su druga i treća najpovoljnija zemlja u Evropi, sa 123, odnosno 129 mesečnih neto plata (odnosno deset godišnjih plata), respektivno, za kupovinu nekretnina.

Na dnu rang-liste u Evropi su Češka i Slovačka. U prvom im je potrebno 274, a u drugom, na samom dnu liste, 297 prosečnih mesečnih zarada za „sto kvadrata”, odnosno oko 25 godina da bi sakupili dovoljno novca.

Ali proračun je teoretski; praktično, potrebno je izdvojiti nešto novca za život – hranu, režije, odeću, obrazovanje itd., što prilično menja sliku. Ako Slovak 25 godina štedi odvajajući polovinu plate, trebaće mu pola veka da kupi tih sto kvadrata.

Gde su balkanske zemlje?

Hrvatska je na 26. mestu, između Portugala i Poljske. Portugalcima je potrebno 234, Poljacima 242, a Hrvatima, prema ovoj računici, čitavih 238 prosečnih neto plata, ili nešto manje od dvadeset godina da se uguraju u sto kvadrata.

Evo još nekoliko pozicija: Nemačka je na 13. mestu (185 plata), Francuska na 15. (197), BiH na 30. (255), Crna Gora na 31. (256) i Slovenija na 32. mestu (261 plata).

Izvor: Euronews
Foto: Pixabay

Pročitajte i ovo...

Ostavite komentar